Trikolóra vyrazila do regionů, členové hnutí se setkávají s voliči. Minulý týden měli ustavující sněm. Sledoval jste ho? Jak vstoupila Trikolóra na politickou scénu, podle vás?
Přiznám se, že nesledoval, ale obávám se, že Trikolóra, podobně jako řada jiných uskupení v české politice, je fakticky hnutím jedné výrazné osoby. Touto osobou je Václav Klaus mladší. Jak vstupuje na scénu... to pak v podstatě je dáno tím, jak na scénu vstoupí tato postava. Kromě ni bude velmi podstatné, kolik známějších osobností se povede na stranu nového hnutí dostat a jak dlouho těmto osobnostem vydrží ochota skutečně jezdit za voliči a diskutovat s nimi.
Váš zkušený odhad, v příštích parlamentních volbách, jaké jsou jejich šance?
Nejsou nulové. Klaus se stylizuje do role představitele konzervativních a „tradičních“ hodnot, přitom nevzbuzuje tolik konfliktů a kontroverzí jako jeho otec, a na rozdíl od Andreje Babiše, tj. šéfa podobně koncipovaného hnutí, za ním nejde žádná aféra ani pochybnost. Tedy, samotná myšlenka je nosná, ale může se ukázat, že třeba nevydrží na mediálním výsluní dostatečně dlouho, nebo že nepřesvědčí voliče, aby k němu přešli od stran, které podporují dnes.
Jak si s působením Trikolóry zatím poradila média? Jak k ní, podle vás, přistupují?
Média prozatím Trikolóru hledají, protože chybí převažující narativum. Není to uskupení „zlounů“, není to ale ani žádný „spasitel“. Objevují se jak pochvaly, tak urážky ze všech stran, ale žádná zásadní. O tom, jak bude vnímána, se podle mého soudu rozhodne v následujících měsících a v souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet její popularita. Pokud zůstane spíše malá, bude mediálně nejednoznačná. Pokud získá příznivce, může proti sobě obrátit hněv jak médií, tak všemožných aktivistů.
Tři hesla: Žijeme v České republice, Braňme normální svět. Bohatství vzniká z práce. Do jaké míry bude tento program atraktivní?
Velice atraktivní do okamžiku, než je obohatíme o sociální rozměr. Velký stát a malé daně, nebo naopak? Právě tato otázka může ambicióznímu projektu zlomit vaz, protože většina populace je v současnosti spíše levicová – a Klaus je z principu i z odkazu, který nese s sebou, jednoznačně doprava. Sama o sobě jsou ale tato hesla do značné míry otevřeným vyřčením toho, za co se ostatní svým způsobem stydí, a co populace vnímá jako podstatné.
Startu Trikolóry si všiml i producent Jan Jetmar, který zacílení nového subjektu vnímá takto: „Soudím, že se chce natlačit do prostoru mezi radikální SPD a konzervativní ODS. Tipoval bych to na ultrakonzervativní, možná bigotně katolické voliče, kteří si myslí, že jsou intelektuálně výše než Okamurovi pitomci, a politicky jsou více konzervativní než Fialovi konzervativci.“ Jaké voliče bude mít Trikolóra podle vás?
Nebyl bych tak příkrý v souzení voličů čerstvě vzniklého hnutí, ale s ohledem na to, jak je zaměřeno, má potenciál přebírat jednak stávající voliče mnohem širší škále stran než SPD či ODS, a zejména – a o tom stávající komentátoři mlčí – aktivizovat lidi, kteří k volbám nechodí, protože jsou konzervativní a nemají si z koho vybrat. Pokud by se Klausovi mladšímu povedlo si úspěšně sáhnout k těmto voličům, může mít v ruce značný trumf. Na straně druhé, stejně tak jako nadchnout je může i zklamat, takže tento trumf může fungovat klidně jen jednorázově...
Hovoří se o tom, že Trikolóra vezme voliče hlavně SPD, hnutí ANO nebo ODS. Jak to vidíte vy?
Může je brát komukoli, u koho v současnosti lidé hledají konzervativně-národní hodnoty a nenacházejí je tam v dostatečné míře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá