Co obvykle děláte o půlnoci ze soboty na neděli?
Tak to už obvykle spím. Sobota je u nás doma, přinejmenším od té doby, co žijeme na venkově, pracovním dnem. A s přibývajícími roky mi spánkový deficit nedělá dobře.
Jak trávíte sobotní večer? U knihy, s rodinou nebo někde u skleničky?
Většinou s rodinou. Po společné modlitbě jdou malé děti na kutě, se staršími pak klábosíme nebo se společně díváme na nějaký pěkný film. V průběhu týdne u nás televize neběží a tak sobotní večery bývají v tomto smyslu výjimečné.
Teď se už podívejme na politiku. Jste předsedou Akce D.O.S.T., což je konzervativní pravicové sdružení, ale nikoli politická strana. Když se rozhlédnete po volební "nabídce", mohou vaši ideoví příznivci někoho volit s klidným svědomím? A pokud ano, můžete říci hlavní argumenty proč?
Řada signatářů Manifestu D.O.S.T. kandiduje za Hlavu vzhůru, i když z vedení Akce D.O.S.T. do volebního klání nikdo nejde. Vyzveme proto v příštích dnech zbývající signatáře a naše příznivce k jejich podpoře. Jak jistě víte, účastnili jsme se integračního procesu na pravici v situaci, kdy byl ve hře návrat Václava Klause. Kdyby se to bývalo podařilo již před těmito volbami, Akce D.O.S.T. by se takového projektu velmi aktivně účastnila. Protože se Václav Klaus rozhodl svůj návrat na českou politickou scénu o nějaký ten měsíc odložit, tak i Akce D.O.S.T. od svého přímého zapojení do volebního klání prozatím ustoupila.
To má dva důvody – jednak je Václav Klaus přirozenou vůdčí autoritou, bez níž je integrace na pravici momentálně obtížně proveditelná. Tím druhým důvodem je to, že Akce D.O.S.T. nebyla založena proto, aby se účastnila voleb, to už bychom si rovnou založili politickou stranu. Když už by se voleb účastnila, tak jen z toho důvodu, aby tím pomohla vzniku a úspěšnému působení autentické politické pravice, která u nás momentálně není. V případě, že by se Václav Klaus ujal vůdčí role a obklopil se konzervativně smýšlejícími partnery, měl by Akci D.O.S.T. po svém boku.
Když se podíváme na volební blok Hlavu vzhůru a Svobodné, poslední dobou na sebe tato dvě uskupení útočila. Tedy spíše se Strana svobodných občanů vymezovala vůči bloku, který vede Jana Bobošíková. Co jste za tím viděl? A vysílá to nějaký signál případným voličům Svobodných?
Bohužel máte pravdu. Svobodní již delší dobu na Janu Bobošíkovou útočí a její i naši snahu spojit euroskeptické síly v České republice systematicky podvracejí. Zcela otevřeně říkám, že se z jejich strany jedná o projev politického autismu. Je mi to samozřejmě líto, neboť i Petr Mach a jiní členové Strany svobodných občanů jsou signatáři Manifestu D.O.S.T. Rozumím jejich námitkám, že se v oblasti hospodářské či sociální politiky se Suverenitou, a tedy i blokem Hlavu vzhůru, na všem neshodnou, jsem však toho názoru, že v zájmu většího dobra, jímž je vyvázání se z vazalství na EU, a s ním související obnova politiky v naší zemi, je zapotřebí od těchto rozdílů za dané situace odhlédnout.
Blok Hlavu vzhůru! podpořil nakonec i bývalý prezident Václav Klaus. I z úst některých klausovců však občas zaznívá názor, že jde o rychlý slepenec s mnohdy zvláštními lidmi na kandidátkách. Co si o tom myslíte?
Je svým způsobem obdivuhodné, že i poté, co se Václav Klaus rozhodl těchto voleb neúčastnit, Jana Bobošíková nesložila zbraně a rozhodla se v integraci pravicově smýšlejících politiků pokračovat. Přitom musela počítat se značnou mediální nepřízní, o čemž svědčí i manipulativní výzkumy popularity politických stran, na jejichž základě zvou veřejnoprávní ČT i ČRo své hosty k předvolebním diskusím. Jejich snaha Hlavu vzhůru mediálně zcela vyblokovat je až do očí bijící. Den co den přináší soudruh Železný a jeho událostní suita informace z dílen parlamentních stran a některých stran neparlamentních. Přestože je v případě Hlavy vzhůru o čem referovat, v přehledu večerních Událostí se o ní soustavně mlčí.
Pokud jde o složení kandidátek Hlavy vzhůru, jedná se samozřejmě o výběr lidí z různých subjektů s rozdílnou historií. Vzhledem k tomu, že se zatím nejedná o politickou stranu v úzkém slova smyslu, tomu ani jinak být nemůže. Navíc se jedná o zárodek integrace politické pravice, nikoli o její vyvrcholení. A na tvrzení, že na kandidátce jsou „zvláštní lidé“, nemohu odpovědět jinak, než že na kandidátkách jiných stran to není o mnoho lepší, spíše naopak.
Navíc si udržuji odstup od často všelijak pokrouceného mediálního obrazu kritizovaných osob, dávám přednost informacím od lidí, k nimž chovám důvěru. A na základě těchto informací zatím nemám žádný důvod Hlavu vzhůru nevolit, naopak se k volbě tohoto bloku chystám. A předem říkám, že budu křížkovat 4 z 5 signatářů Manifestu D.O.S.T., kteří ve středních Čechách za tento blok kandidují.
Je reálné, aby v případě úspěchu tak různorodá skupina lidí ve sněmovně držela pohromadě a nedopadla třeba jako Věci veřejné (jakkoli to nelze srovnávat ideově)?
Bylo by to naprosto reálné v případě, že by v čele takové formace stál Václav Klaus. Za stávající situace určité odstředivé tendence nastat mohou, zaleží však na celé řadě okolností. To však platí pro každou dosud neetablovanou stranu. A i pro stranu etablovanou, dostane-li se do větší krize - hrozba jejího rozpadu je také aktuální, jak můžeme vidět na příkladu ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka