Kotrba: Brusel je do půl roku mrtev. Babiše oceníte, až se bude sít. Roušky? Jsem blbec já, nebo Merkelová? ČT chválím, ale o 150 Kč si teď řekne jen prase, tak ať drží hubu

31.03.2020 8:50 | Zprávy

ROZHOVOR Obstojí Česká republika v boji s koronavirem? Kde došlo k chybám? A jak pomáhá EU a zamlčuje něco Čína? Politický analytik Štěpán Kotrba pro ParlamentníListy.cz podrobně reaguje na všechny neznámé a komentuje dění posledních dnů.

Kotrba: Brusel je do půl roku mrtev. Babiše oceníte, až se bude sít. Roušky? Jsem blbec já, nebo Merkelová? ČT chválím, ale o 150 Kč si teď řekne jen prase, tak ať drží hubu
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji

Jak si český stát stojí v boji s koronavirem po měsíci od prvního výskytu nákazy?

Nejlépe ze všech evropských zemí. Umrtvení ekonomiky, a tím většiny sociálních kontaktů přišlo na poslední chvíli. Stejně tak uzávěra zábavních akcí, hospod a restaurací, kde dochází k plošnému porušování hygienických pravidel při oplachování skla. Správné je i omezení sociálních kontaktů na nezbytnou míru a pouze na rodinu či dvě osoby. Jako jedinou chybu vidím absenci dezinfekce vozidel MHD na konečných a absenci tvrdého zákazu pendlerství. Zejména na hranicích s Bavorskem je pendlerství hazard s veřejným zdravím. Jako chybu vidím i to, že nikdo DODNES neřekl prodavačům, řidičům či administrativním pracovníkům, jaký roztok v jaké koncentraci působí virucidně na nábytek, zejména na pulty v prodejnách, a jak často je nutno pult dezinfikovat. Jaký roztok je možno použít dezinfekčně na ruce, na kliky, madla zábradlí, jak dezinfikovat oblečení, boty, interiér aut… Zejména jde o použití improvizovaných prostředků a alkoholu. Mylně se uvádělo, že účinný je i 60% alkohol. Účinnost je přitom až od 75 %. Na většinu činností bylo přitom možno použít 100% technický líh. Nikdo nikomu neřekl, jak ředit dezinfekci na bázi chloru – SAVO. To považuji za selhání všech referentů BOZP (bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), všech bezpečnostních referentů a všech odborových organizací. Informace byly přitom přístupné v čínštině už od ledna. 

Politici u nás i na Západě se přou, jak virus nazývat. Donald Trump a u nás třeba Miroslav Kalousek prosazují označení „čínský virus“ s odkazem, že se do světa rozšířil z Číny, která prý dlouho šíření nákazy tajila. Jak to vidíte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

18:48 Uklidíme po Fialovi. Šafránková chce odvrátit katastrofu s důchody

Jasnou představu, jak stabilizovat důchodový systém a posílit jeho příjmovou stranu bez zvyšování po…