Co budete dělat o půlnoci ze soboty na neděli?
Půlnoc uprostřed víkendu trávíme různě, teď v létě býváme i na chatě, od které je krásný výhled do kraje Bílých Karpat. Tak třeba bude romantika…
Prezident Zeman v minulých dnech uvedl, že by se měli lidé ozbrojovat. Co si o tom myslíte? Proč podle vás něco takového prezident lidem radí?
Osobně si myslím, že kdyby se lidé bez zkušeností a výcviku, který jsme v posledním čtvrtstoletí dost zanedbali, začali najednou vyzbrojovat, nebylo by to šťastné. Od ochrany je tu stát. Ne domobrana, ale stát. Čas domobrany by nastal, kdyby stát začal selhávat. Na nás je, aby se tak nestalo. O motivech Miloše Zemana spekulovat nebudu, do hlavy mu nevidím.
Pokud lidé poslechnou a ozbrojovat se skutečně začnou, nemůže to přinést spíše nějaký problém?
Nemyslím, že by národ prezidenta Zemana hned tak poslechl. Pořizovat si zbraň není nic levného.
Miloš Zeman nesouhlasí s jakýmkoliv přijímáním uprchlíků. Česká republika by tím podle něj vytvářela „podhoubí pro barbarské útoky“ na svém území. Co na to říkáte?
Přiznejme si: Nejsme izolovaný ostrov, uzavřená země. Už teď jsme v nebezpečí a různé výkřiky o uzavření hranic jsou směšné – ani ti, kdo je vykřikují, vlastně nevědí, jak prakticky a technicky to provést s armádou, která se potýká s nedostatkem lidí.
Východisko vidím jediné: Zůstat v EU a společně hledat řešení, a to mnohem aktivněji, než dosud. To je na současné české vládě a je to její odpovědnost. Od počátku jsme jasně říkali, že je třeba rozlišit uprchlíky před válkou od těch ostatních, kteří třeba jdou jen za lepším životem. Zatím se to v praxi nedaří.
Kvóty, navíc nastavené poměrně jednou provždy, odmítáme. Ale rozhodně nebudeme strašit lidi jen kvůli předvolebnímu boji.
Evropský komisař Oettinger se do Zemana pustil právě kvůli jeho výrokům ohledně imigrantů a odmítání kvót. Zeman prý oslabuje Evropskou unii? Je to podle vás pravda?
Především je pan komisař profesionál a měl by vědět, že zahraniční politiku v ČR formuluje vláda, nikoliv prezident. Přímou volbou se na této ústavní praxi nic nezměnilo, pravomoci zůstaly stejné. Domnívám se tedy, že reagovat na prezidentovy výroky až tak emotivně nebylo nutné.
Na druhou stranu by se měl pan eurokomisař zamyslet i nad tím, zda Unii neoslabuje už sama její malá pružnost tváří v tvář skutečné krizi.
Přijímání uprchlíků odmítl i Andrej Babiš. Prý přestal věřit v úspěšnou integraci a multikulturalismus. Ještě před časem ale tvrdil něco trochu jiného...
Politických a rétorických obratů budeme svědky i dál, je před volbami a dalších deset let bude pořád před nějakými volbami. Jsem jen zvědavý, jaký kurs nastolí současná vláda, která se tak chválí jako úspěšná, ale není schopná například v otázce migrace formulovat jasný postoj. Mám pocit, že na útoky ani nepotřebují opozici, vystačí si proti sobě navzájem.
A pokud Andrej Babiš věřil v multikulturalismus a teď už v něj nevěří, je to jeho problém. Multikulturalismus v lecčems selhal – to je otázka zkušenosti, ne víry v něj. Pokud mluvíme o tom, že za teroristickými útoky nestojí současní migranti, ale druhá, třetí generace, pak je otázkou, nakolik se integrace povedla a nakolik tu jen vedle sebe žijí paralelní světy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora