Jak jako členka zahraničního výboru hodnotíte výkon vlády Petra Nečase v zahraniční politice?
Obávám se, že tato koalice ne vždy dobře naplňovala to, co by mělo být cílem zahraniční politiky. Cílem malé na exportu závislé země musí být proexportní politika Ministerstva zahraničních věcí. Velvyslanci a čeští politici by měli jezdit do zahraničí a otevírat dveře českým firmám. Jenom tak je možnost ekonomiku rozhýbat. Velkým problémem v této oblasti byly velice složité vztahy ministra zahraničí Schwarzenberga s ministrem průmyslu Kubou, kteří nejenže spolu nespolupracovali, ale podle některých informací ministr Schwarzenberg bránil velvyslancům a zastupitelstvím, aby spolupracovali s organizacemi typu CzechTrade či CzechInvest. To považuji za naprosto fatální selhání. Takto zahraniční politiku dělat nelze.
Jak velvyslanectví, tak tyto agentury jsou od toho, aby hájily značku České republiky a pomáhaly českému exportu. Nemyslím si, že by jediným úkolem velvyslanců desetimilionové země mělo být monitorování politické situace v oné zemi. Jak jsem již řekla, Česká republika je otevřená ekonomika a stojí na exportu. Pokud chceme, aby se ekonomika rozhýbala, bez exportu to nejde. A to by měl být úkol našich ambasád. Proto mě těší, že jedním z prvních kroků Rusnokovy vlády, ministra zahraničí Kohouta a ministra průmyslu Ciencialy bylo memorandum o spolupráci obou rezortů. Konečně rozhýbali to, co nám chybělo.
A pokud jde o práci poslanců v zahraniční politice?
Určitě musím zmínit důležitou chybu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, která patrně podlehla tlaku veřejnosti. Hlavním úkolem zahraničního výboru má být, aby cestoval, aby s jeho členy jezdili i podnikatelé, aby se dařilo otevírat dveře na nové trhy. Bohužel paní Němcová seškrtala rozpočet a bohužel jsem byla ze začátku členem té koalice a myslím, že seškrtání rozpočtu zahraničního výboru byla velká chyba a přiznávám, že do jisté míry i moje, protože tehdy jsem se proti tomu měla postavit.
Registruji, že občané vnímají mnohdy zahraniční cesty negativně jako cestovní kancelář s názvem Poslanecká sněmovna, ale propagace České republiky a jejích obchodních zájmů je opravdu důležitá. Zvláště v době krize. Pokud zahraniční výbor nejezdí do zahraničí a nepěstuje a neprohlubuje zahraniční vztahy, vazby a spolupráci, tak ztrácí svou podstatu. To bychom rovnou mohli říct, že abychom ušetřili, zrušíme zahraniční cesty prezidenta, ministra zahraničí a premiéra. Sice něco málo ušetříme, ale ztráty příležitostí pro naše firmy a pro naši ekonomiku by byly mnohem vyšší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík