Kubera: Potřebujeme dostat do držky. Co kvičíte, odpůrci Zemana? Brady byl zneužitý, ale to v USA... Světová válka

08.11.2016 6:23 | Zprávy

ROZHOVOR „Potřebovali bychom dostat do držky a pak se sjednotíme.“ Podle senátora Jaroslava Kubery se český národ dokáže semknout, akorát když nám teče do bot a pak vydržíme čtrnáct dní. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se zamýšlí nad tím, jak je možné, že ministři Herman a Dienstbier ještě neopustili vládu, když v ní sedí s „takovými zločinci“, vysvětluje, proč by přál Sobotkovi s Babišem, aby si jejich vláda „vykouřila ještě jedno volební období“, a taky jasně ukazuje na skutečný problém, který může podle něj končit třetí světovou válkou.

Kubera: Potřebujeme dostat do držky. Co kvičíte, odpůrci Zemana? Brady byl zneužitý, ale to v USA... Světová válka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Jak s odstupem času zhodnotit uplynulé týdny, kdy v podstatě neklid začal setkáním ministra Hermana s dalajlámou, přes kauzu Brady a akci na Staroměstském náměstí a vše nám spěje k připravovaným demonstracím 17. listopadu? Myslíte si, že se atmosféra uklidňuje, nebo naopak? Anebo máme ticho před bouří?

Řekl bych, že se situace neuklidňuje, ale nikoli v České republice. Všechny události převálcují volby ve Spojených státech. To bude hedline celého týdne. 17. listopad trošku zanikne. Proběhne klasicky, uskuteční se demonstrace, kde budou stovky, možná tisíce lidí, ale patří to k demokracii.
Ještě jsme si nezvykli, že někdo může mít opačný názor než my, a to neznamená, že ho musíme osobně nenávidět. U nás se vždycky spory zvrhnou v osobní nenávist. Já mám s Milošem Zemanem společného akorát to, že kouřím a on taky. Nesouhlasím s ním skoro v ničem, ale to neznamená, že úplně, jsou některé případy, kdy mohu podepsat, co on říkal. Říká se tři sta let v porobě… Ale něco na tom je. Ještě jsme si nezvykli, že demonstraci rozežene policie slzným plynem, což je v Evropě běžné, ale u nás to okamžitě vyvolá negativní reakce.
Už jsem v politice opravdu dlouho, a proto říkám, že dnes je relativní pohoda, jen to tak vyzerá díky Facebooku a internetu. Většinou je to spíš bouře ve sklenici vody. 

Brady byl vyloženě zneužitý. Rozumíte, já neumím říct, kdo měl pravdu, neumím nic prokázat a ani mě to nijak netrápí. Co mě ale trápí, je, že jestli si myslí ministři Herman a Dienstbier, že je vláda tak pročínská, jak se nám snaží namluvit, opravdu nevím, proč tam ještě jsou. Ne že je má někdo odvolávat. To by přece sami museli usoudit, že s takovými zločinci nebudou v jedné vládě. Asi si to úplně nemyslí. Jinak si jejich setrvávání ve vládě neumím vysvětlit. Samozřejmě ministr se může sejít, s kým chce, kde chce. Kdyby se hlavně nedělal takový humbuk. Na obchod s Čínou situace nebude mít ve skutečnosti vůbec žádný vliv. Byznys si jede svou cestou. 

Z veškerých událostí, kterých jsme byli svědky včetně odporu vůči panu prezidentovi, domníváte se, že něco z toho bude mít přesah, dlouhodobější efekt, nebo to vyšumí?

Nevyšumí, ale vůbec to nesouvisí ani s dalajlámou, ani s Jurečkou. Odpor k prezidentu Zemanovi bude eskalovat, jak se budou blížit volby, ale důvody, které teď omíláme, v tom vůbec nejsou. Odpor je a priori. Teď šlo jen o využití každé záminky k útoku. Další záminka může být úplně jiná. Teď jsem si přečetl, že nadace paní Zemanové dostala peníze od nějaké podivné firmy. Každá taková věc může být záminkou k útoku. V podstatě do voleb s tím nikdo nic neudělá a je potřeba se s tím smířit. Pikantní je, že právě zastánci přímé volby nejvíc kvičí. Že neposlouchali těch osmnáct ústavních právníků, kteří jim říkali, že je to nesmysl, zvlášť když není doplnění změnou ústavy. To jsou kampaně. Třeba přímá volba starostů a hejtmanů. To přece bude bomba. Jenže jak starosta bude vládnout, když je celé zastupitelstvo proti němu? Kurník! Prostě je to blbost, pak by mu museli dát pravomoc, aby si vybral k sobě radní. A pak budou všichni řvát, že takto tedy ne! Proto vždycky říkám, zamyslete se poprvé, podruhé, potřetí a většinou zjistíte, že první nápad byla úplná blbost.

S jakou šikovností rozjel svou prezidentskou kampaň Michal Horáček? Řekl, že chce slušnou politiku, že chce být prezidentem naslouchajícím všem občanům a že objede republiku, aby zjistil, co lidé chtějí. Je to pro začátek dost?

Nemyslím si o tom nic. Je to právo každého, kdy, jak kampaň spustí. Švejnar také vystartoval brzy, teď zase medituje, jestli má snad přijet nebo ne. Mně se spíš líbí kandidáti, kteří říkají, mně končí příští rok v březnu volební období, tak možná do toho půjdu.
Moc bych chtěl, aby si voliči zapamatovali: nevolit prezidenta, který má sloní paměť, to je strašně nebezpečné. Kdo má sloní paměť, ten se umí mstít. My werichovci, kteří máme blbou paměť a musíme vymýšlet, tak se nemstíme, protože křivdu zapomeneme. Jsme debilní a zapomněli jsme. Zeman, dokud Sobotku nesundá, tak nedá pokoj.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…