Kubera čeká katastrofu, takže si pořídil kamna a shání generátor. Až půjde o ,,kejhák“, čeká rabování. Říká: Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je

10.12.2015 10:04 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? Ještě jsem nezažil takový chaos ve světě jako v letošním roce. Politici se spoléhají na to, že voliči mají dost vlastních starostí a nemají čas se zamyslet nad nesmyslnými zákony, tvrdí senátor za ODS Jaroslav Kubera. Sám by vydal zákon o zákazu zákazů a regulaci regulací, ze kterých se jednou můžeme zbláznit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že lidstvo se nepoučilo od doby, kdy opice zjistila, že kamenem se dá rozbít i hlava jiné opice.

Kubera čeká katastrofu, takže si pořídil kamna a shání generátor. Až půjde o ,,kejhák“, čeká rabování. Říká: Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Jak hodnotíte letošní rok plný událostí nejen v České republice, ale i v Evropě a ve světě?

Ve svém už poměrně dlouhém životě jsem takový chaos ještě nezažil. Jak světový, tak domácí. Zákon stíhá zákon, paragraf stíhá paragraf, zatímco kvalita klesá. Zákony jsou psány účelově, bez právního vhledu, nikdo si s nimi neláme hlavu. Ono se to potom opraví v novele. Tam, kde bylo sto padesát paragrafů, je po novele dvě stě padesát a nevím, kde to skončí. Je to špatně, lidé zákony nereflektují, případně jen, když se jich nějak přímo dotknou, ale jinak je nesledují. Když nějaký starosta rozestaví všude zákaz zastavení a všude stojí auta, tak je něco špatně. Lidé chtějí vyhlášky proti šmejdům, ale nikdo je nedodržuje. Trpíme inflací předpisů, státní správy předávají práci na obce místo toho, aby jim předaly peníze. Naše domácí starosti jsou nulou proti tomu, co se děje ve světě, a nikdo si nechce přiznat, že to nemá řešení.

Politici ohlupují veřejnost uzavřením hranic, které nemůže fungovat – když se nad tím člověk zamyslí. Lidé nepřemýšlí, a navíc někteří politici mění stanoviska ze dne na den. Jednou ženy do dozorčích rad, pak zase ne. Spoléhají se na to, že voliči mají tolik vlastních starostí, že se nestačí zamyslet do hloubky. Osobně bych vydal dva zákony. Zákon o zákazu zákazů. Kdo by chtěl něco zakázat, musí nejprve prokázat, že neexistuje jiná cesta. Zákazy umíme dokonale. Stane se atentát a Evropa zpřísní ozbrojování občanů. Reagujeme na jednotlivosti.

A ten druhý zákon?

O regulaci regulací. Budeme stále vymýšlet nové a nové registry, další kontrolní hlášení, až se z toho jednou zblázníme. Typické je kontrolní hlášení, u kterých ministr prohlásil, že tato data stejně mají k dispozici. Tento nekonečný příběh trochu zavání strachem státních zaměstnanců o svůj byznys. Aby o něj nepřišli, tak vymýšlejí další vyhlášky a zákony. Jejich oddělení pak nelze zrušit, protože budou potřeba novely zákona a metodické pokyny a kdo jiný by je měl vytvořit, než autoři zákona. Nakonec je to stejně složitější, než to bylo. Zákony bychom měli tvořit v nutných případech. Přežijeme bez toho zákona? Potřebujeme ho? Potřebujeme tisíc věcí, ale stane se bez něj něco fatálního?

Píše se paragraf za paragrafem, zákon za zákonem, kam až to půjde? Až nastane blackout, skončí právní svět. Dojímá mne například, kolik lidí vydělává na školení nového zákona o veřejných zakázkách, který ještě nevyšel. Jak je to možné? Ministryně vymyslí stravu pro chudé děti, ale kdo ji bude rozdělovat? Neziskové organizace.

Které na to stejně dostanou peníze od státu, to chcete říci?

Přesně tak. Dětem nedojde celých sto korun od státu, ale jen šedesát, protože někdo to musí přerozdělit a cestou jsou další náklady.

Jak se stalo, že došlo k chaosu v letošním roce, o kterém jste se zmínil?

Jako vždy téma uprchlíci, ale konspirátoři nevědí, kdo to řídí. Je to Sobotkovo kolečko, tady jsou agenti StB pod KBG, které ovládá CIA, kterou ovládá Mosad a všechno to řídí Vatikán. Nic na světě není náhoda, vždy za tím něco je, může to být byznys takový, jaký se například dělá s globálním oteplováním. Elektrány by bez podpory nebyly a pojem zelená nafta jsem do teď nepochopil. Proč se tak jmenuje, když vůbec není zelená? A kolik zemědělců má benzínové auto? Bude jich málo a živočišná výroba je absolutní a nelogický nesmysl. V Americe dotují bavlnu, i když už to vůbec nejde, ale nezruší to. Špidla má pravdu, že zdroje jsou, ale náš největší problém bude, pokud Merkelová zavře německé hranice. A ona to dříve nebo později udělá, to je evidentní. Jinak na ni nakonec zaútočí vlastní straníci.

V čem bychom se měli poučit?

Lidstvo se ještě nepoučilo od doby, co opice přišly na to, že kamenem se dá rozbít nejenom ořech, ale i hlava jiné opice. A od té doby se to táhne jako gen. Jak někoho mohu praštit, tak ho praštím. Státy navíc potřebují podplácet voliče donekonečna. Voliči chtějí příjemné stravenky a další stovku. Nemají už sílu se dopracovat k tomu, že ty peníze jim stát nejdříve musí vzít, aby jim dal stravenky.

Jak si v tomto roce vedla naše vláda?

Vedla si tak, že její zásluha na hospodářském růstu je nulová, a nelze jim vyčítat využití tohoto růstu. Vyšlo to, když vláda chytne cyklus krize, má problém. Oni chytili dobrou vlnu, náš růst se vymyká i evropskému průměru. Vysvětluji si to tím, že spotřeba neroste, jak tvrdí vláda, ale naopak. Lidé si podprahově říkají: pojďme si to ještě užít. Jak rychlý je teď růst, může být pád ještě rychlejší.

Slibují výhody a blbosti, a pak jim na to v rozpočtu nezbylo. Úporná snaha udržet vládu za každou cenu. Za normálních okolností už by ministři nebyli ministry. Vládě nevládne premiér, ale B. (Andrej Babiš, pozn.red.). B. může říci: jdeme od toho. Tomu se snaží Sobotka zabránit a dělá ústupky. Z jeho hlediska jde o naprosto racionální úvahu. Vláda je jako manželství, některé skončí po šesti měsících, někteří to ustojí, a to je tento případ. Snaha udržet vládu za cenu ústupků se nevyplatí. Nabízí jednoduchá řešení, a to vydrží jen chvíli. Může se stát, že se ANO zkultivuje v legální politickou stranu, a lídry nelze vybírat jen podle obličeje. Ani členové ANO nebudou souhlasit s tím, co říká předseda donekonečna. Babišovi poradci radí velmi dobře. Zjistili, že mu prochází změna názoru, a tak mu to doporučují. Z hlediska politologie jsou to geniální tahy. Nakonec na to doplatí, protože nikomu by v minulých vládách neprošlo, aby přihrával dotace do svých firem. Nicméně dělá to šikovně. Mladá Fronta napíše mírnou kritiku na Babiše, aby mohl říci: podívejte, o mně se tam také nepíše jen hezky. Ale tak to není.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

22:22 Začal boj. Trump obnažil zelené šílenství. Přijdou těžké časy pro Evropu, varuje Turoňová

„Donald Trump nastavil Evropské unii zrcadlo, ve kterém obnažil zelené šílenství,“ říká právnička a …