Dlouhé roky působíte jako lékař, jak byste léčil Zlínský kraj? A poprosil bych jak diagnózu, tak návrh léčby.
Vedení Zlínského kraje postihla určitá forma poruchy vnímání reality, což ovšem není ojedinělý jev v naší společnosti a mezi jejich politickými zástupci. Dále bych upozornil na určitou nedostatečnou schopnost některých osob ve vedení kraje komunikovat konstruktivně se svými názorovými oponenty a dobrat se nějakého oboustranně přijatelného kompromisu. Jestli se bude léčit nebo ne, rozhodnou voliči svými hlasy. Otázka zní, jestli ten, kdo silově prosazuje svůj názor, nebude voliči znovu podpořen, protože taková silná osobnost vždy občanům nesmírně imponuje. Pokud zvítězí oponenti současného vedení Zlínského kraje, potom bude nutno složitě zajistit, aby neupadly tyto strany a hnutí do vzájemných sporů a rozháranosti ohledně jiných otázek, než je odpor k nové krajské nemocnici. Prokáže to schopnost opozice se domluvit i přes názorovou a ideologickou rozdílnost, a to bych považoval za hlavní návrh léčby – najít shodu a kompromis.
Lékaři se letos na jaře dostali „do první linie“ boje proti koronaviru. Co podle vás pandemie ukázala o úrovni českého zdravotnictví?
Zatím naše zdravotnictví obstálo dobře, ale nepochybuji o tom, že hlavní prověrka přijde teprve na podzim. Pandemie prověří hlavně naše lidské zdroje pracující ve zdravotnictví, protože zdravotníci jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin obyvatelstva. V první řadě bude třeba zajistit chod těch oddělení nemocnic, které poskytují neodkladnou a život zabezpečující péči. Já mám největší připomínku k tomu, že byla rušena a omezována infekční oddělení. Odpovědné osoby propadli falešnému pocitu, že masivní rozšíření infekčního onemocnění již v naší rozvinuté společnosti není možné. A tak tady máme poslední varování před tím, než přijde skutečně smrtící problém. Celospolečenská příprava na takové situace se mně jeví jako bezpodmínečně nutná a její předchozí zanedbávání ze strany odpovědných orgánů za trestuhodný čin a nezodpovědnost.
SPD v programu hodně zdůrazňuje, že chce dostupnou zdravotní péči pro všechny. Co to podle vás znamená?
V našem zdravotnictví vidíme poslední dobou, že hlavním problémem se stává personální obsazenost některých odborností motivovanými a erudovanými lékaři a jiným zdravotnickým personálem. To vidíme v první řadě jako limitující faktor dostupnosti a kvality zdravotní péče u nás, nikoli nedostatek moderních nemocnic. Proto se chceme v první řadě věnovat této problematice. Prvotním základem se nám jeví zahájení komunikace s možnými adepty na místa praktických a dětských lékařů, stomatologů a ambulantních specialistů, stejně jako s lékaři odcházejícími do starobního důchodu, kteří nemají za sebe náhradu. Podpora jak informační, tak finanční ze strany kraje, by pak vyplynula z posouzení jednotlivých případů. Dále bychom chtěli výrazně podpořit vzdělávání mladých lékařů prostřednictvím starších a zkušenějších lékařů, a to tak, aby to nezůstalo jenom na papíře.
Zdravotnictví, to bylo v minulém volebním období ve Zlíně velmi horké téma. Zejména kvůli projektu „Čunkovy nemocnice“, nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Jak se na tento projekt díváte jako lékař?
Ač se to může zdát překvapivé, jsem pro postupnou opravu stávající nemocnice. Mám hlavní dva důvody. Obávám se této obrovské investice vzhledem k možným nastávajícím ekonomickým problémům a lze předpokládat v případě realizace této obrovské investice, že dojde k omezování jiných investic Zlínského kraje. Za druhé, jak bylo řečeno, je pro nás primární personální stránka. Dostatek motivovaného a spokojeného personálu dle mého názoru pouhá výstavba nové nemocnice nezajistí a tlak na výkon zaměstnanců této nové nemocnice povede k opačnému efektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo