Jak byste zhodnotil boj proti pandemii koronaviru v uplynulém roce? Obstálo v něm ministerstvo zdravotnictví i Krajský úřad Moravskoslezského kraje (MSK)? Například váš kolega – hejtman Vondrák – při první vlně nákazy dvakrát dost tvrdě kritizoval bývalého ministra Vojtěcha za nedostatek ochranných pomůcek v domovech pro seniory a také za pozdní a nedostatečné testování zaměstnanců OKD. Zlepšila se potom na podzim komunikace mezi vaším úřadem a ministerstvem zdravotnictví?
Když přišly první zprávy z Číny, že se tam šíří nákaza podobná SARS, tak jsme to všichni pozorně sledovali. Potom, jak k nám koronavirus „přiletěl“ z Itálie, byli jsme najednou postaveni před naprosto novou situaci, se kterou neměl nikdo více zkušeností. Přirovnal bych to k neplavci, kterého najednou hodili do hluboké vody, proto ty začátky byly hodně rozpačité. Nicméně začali jsme hned tvrdě makat. Já jsem na jaře zpočátku nebyl tři týdny doma, pracovalo se i v noci, osobně jsem rozvážel ochranné pomůcky. Co se týkalo tehdy vrcholového řízení ze státu, tak se udělaly některé chyby. Nevím, kdo to konkrétně organizoval, ale první zásilka ochranných pomůcek určená do Ostravy byla na stopadesátém kilometru D1 odkloněná do Žďáru nad Sázavou. Omyly se ale tenkrát stávaly po celém světě. Asi si všichni pamatujeme i na situaci, kdy k nám z Anglie směřovaly přes Budapešť ochranné pomůcky a Maďaři si je nakonec nechali pro sebe. Takže určitě nejde za tehdejší počáteční chaos obviňovat jen naši vládu. Postupně se ale nabíraly zkušenosti a v létě už celý systém začal fungovat daleko lépe.
V případu OKD se jednalo o velké otálení hlavní hygieničky, když se plošné testy na šachtách mohly udělat daleko dříve, na což jsme u nás na krajském úřadě v předstihu upozorňovali. Nicméně manažeři velkých společností pak pochopili, že si mohou plošné testování organizovat i sami, což se dnes už běžně děje, byla to tedy také daň té prvotní neznalosti – nezkušenosti.
Ohledně kritiky vlády za druhou, podzimní vlnu, bych použil známé rčení, že po bitvě je každý generál. Dnes už se znalostí dalších věcí bychom se samozřejmě chovali jinak. Tam hrála velkou, bohužel negativní roli, školská zařízení, kdy víme, že děti a studenti bývají „úžasnými“ bezpříznakovými přenašeči nákazy, kterých se to zdravotně téměř nedotkne. Na druhou stranu se nedalo nic dělat, školy přece nemohly být stále zavřené, abychom si tady vychovali ročníky nevzdělaných a negramotných dětí. To byl silný argument. No a velmi negativním příkladem pro veřejnost, aby se nic dál nerespektovalo, že už máme vyhráno, byl ten známý mejdan dvou tisíc lidí na Karlově mostě, který organizovala naše politická opozice.
Snad nejdůležitějším úkolem politiků v tomto roce bude příprava a především realizace očkování většiny české veřejnosti, aby se život mohl vrátit do přibližně stejných kolejí. Přestože první vakcinace, zvláště zdravotníků, už probíhají, v médiích a také od některých lékařských specialistů stále zaznívá kritika, že i tento veledůležitý projekt vláda zanedbala. Nejsou prý připraveny kapacity a vlastně ani důkladný, odborný popis celého průběhu očkování, zvláště v krajích a v obcích, kromě největších měst. To opět kritizoval i hejtman Ivo Vondrák. Jaký je na to váš osobní názor?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán