Lepší je jezdit hádat se do Bruselu, než žebrat do Moskvy, udeřil mladý lidovec. A o nespokojencích říká...

19.03.2016 18:55 | Zprávy

ROZHOVOR O uprchlících, ekonomických migrantech i o situaci v Sýrii promluvil mimo jiné mladý lidovec Šimon Heller. Sdělil také svůj názor ohledně obav z Ruska a řekl, že sdílí názor generála Petra Pavla. Vyjádřil se také ohledně případu „Zeman a Peroutka“. „Ubohé snažení bývalého komunistického novináře Jiřího Ovčáčka nemá smysl více komentovat, protože se ztrapňuje sám,“ říká Heller.

Lepší je jezdit hádat se do Bruselu, než žebrat do Moskvy, udeřil mladý lidovec. A o nespokojencích říká...
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Jak vidíte aktuální situaci kolem uprchlíků, situaci v Řecku, situaci ohledně „balkánské cesty?“

Jsem rád, že konečně došlo k posunu a jednotnému postupu v rámci Evropské unie. Je důležité přicházející imigranty registrovat u vstupu do Schengenu a rozdělit na uprchlíky ze zemí, kde je válka, a na ekonomické migranty. V prvním případě pak pomoci a v druhém vracet do země původu.

Ohledně migrantů slýcháme o humanitární katastrofě, ale také o bezpečnostních hrozbách právě ze strany migrantů, mezi kterými mohou být vycvičení vojáci či teroristé. Jak to vidíte vy?

Dle dostupných informací v médiích nemá problém tzv. Islámský stát padělat pasy či víza ve vysoké kvalitě. Je proto důležité, aby tajné služby plnily svoji funkci a bezpečnostním rizikům předcházely. Nemyslím si proto, že řešením je odmítání pomoci potřebným, ale důsledná registrace u vstupu do Evropy a jak jsem zmínil, práce tajných služeb.

K nám zatím uprchlíci příliš nechtějí, ovšem uzavřením hranic některých států se to může změnit. Myslíte si, že nakonec uprchlíci přece jen dostanou do „hledáčku“ Českou republiku? A jak myslíte, že se k tomu případně postaví český národ?

Takový scénář samozřejmě nastat může a to primárně v případě uzavření hranice mezi Rakouskem a Německem. Momentálně se ale připravovala dohoda v rámci celé Evropské unie s Tureckem, aby migrační tok byl zastaven a byli jsme schopni registrovat uprchlíky na schengenské hranici. Díky tomu by do Evropy mělo přicházet výrazně méně uprchlíků, respektive ti, kteří potřebují opravdu pomoci. Z toho plyne, že pravděpodobnost, že by ČR zažila výraznější uprchlickou vlnu, je malá.

Podle některých informací v médiích se některým uprchlíkům přestává v Německu líbit a chtějí se vracet zpátky do svých domovů. O čem to podle vás svědčí?

Zjevně se jedná o ekonomické migranty, protože ten, kdo přichází ze země, kde je válka, se určitě nebude chtít vracet. Dle mého názoru má Evropa povinnost přijmout uprchlíky, kteří potřebují pomoci, a nikoli ekonomické migranty. Pokud se vrací sami a nemusí být vyhošťováni, jedině dobře.

Merkelová se také nechala slyšet, že po válce se uprchlíci vrátí zpět domů. Myslíte si, že to bude tak jednoduché, jak si kancléřka představuje?

Merkelová vůbec neříká, že to bude jednoduché. Naopak na rozdíl od sílících neonacistických proudů jednoduchá řešení nenabízí. Vracení uprchlíků zpět do vlasti poté, co se jejich země stabilizuje, je nepochybně jedním z funkčních řešení současné krize.

V Sýrii bylo nedávno dojednáno příměří, kterému nikdo příliš nevěří. Západ obviňuje Rusko z brutálního postupu majícího za cíl udržet za každou cenu u moci Bašára Asada. Rusko zase obviňuje Turecko z podpory Islámského státu a naznačuje, že by Západ, Turecko a Saúdská Arábie v rámci ,,plánu B" mohly obsadit části Sýrie. Kde je pravda? A hlavně, kde je budoucnost válkou ničené Sýrie?

Bohužel se ukazuje, že mocnosti nezajímají lidé trpící v Sýrii, ale primárně jejich vlastní zájmy. Bohužel takové názory slyšíme i od řady českých politiků. „Co je nám do nějakých uprchlíků a Sýrie? Starejme se raději o sebe.“ Takový krátkozraký pohled vás obvykle ale brzo dožene. Hledání řešení války v Sýrii je nesmírně složité, protože je do ní zapojeno mnoho stran, které jsou navzájem znesvářené. Osobně je mi nejvíce líto Kurdů, kteří jsou opět pouze využiti k dosažení cílů mocností, a obávám se, že výsledně na to nejvíce doplatí a ostatně doplácejí již dnes. Odpovědnost za konflikt nese řada mocností z východu i západu. Domnívám se, že největší zodpovědnost však má právě Bašár Asad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

8:41 Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

„Obávám se, aby Česká republika nebyla opět ta poslední, která ke změnám dospěje,“ říká k nastávajíc…