Lezeme do prdele čínskému drakovi, vracíme se do totáče, ulevil si Karel Schwarzenberg. Pak nám vysvětlil, proč se obává velkohubého Trumpa

19.11.2016 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Když se něčeho obáváte, tak nejste překvapeni.“ Tak hodnotí vítězství Donalda Trumpa pro ParlamentníListy.cz Karel Schwarzenberg. Promluvil i o demonstracích u příležitosti výročí 17. listopadu a prozradil také, co si myslí o návrhu na obnovení trestného činu za veřejné hanobení prezidenta republiky. „Vracíme se do totáče,“ vzkazuje kníže.

Lezeme do prdele čínskému drakovi, vracíme se do totáče, ulevil si Karel Schwarzenberg. Pak nám vysvětlil, proč se obává velkohubého Trumpa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Vítězství Trumpa v amerických volbách bylo pro mnohé velkým překvapením. Překvapilo to a zklamalo i vás?

Já vám něco řeknu, když se něčeho obáváte, tak nejste překvapení.

Čeho jste se nejvíc obával?

Asi většina mého života byla ve dvacátém století. A tam jsem viděl, co natropí velkohubí mužové. Já je nemám rád. U nás ani tam.

Jak se podle vás kvůli tomuto vítězství změní světová politika?

To uvidíme. Podívejte se, já nejsem prorok. Samozřejmě každý politik něco v kampani říká a něco potom udělá, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Asi jisté změny v politice budou, na začátku na každý pád. Pak se seznámí s realitami tohoto světa a pak uvidíme.

Jak to vidíte ve vztahu k Rusku? Trumpovi odpůrci tvrdí, že nový americký prezident bude právě Rusku nadbíhat...

Podívejte se, já si pamatuji, když se George Bush setkal v Lublani s Putinem a pravil, že se mu podíval do očí a věří mu. Rozumíte, všichni prezidenti, nebo mnoho amerických prezidentů si myslelo, že když oni nastoupí, že nastaví nový stát Rusko. Byli to Bush, Obama... Já se obávám, že tam Trump zažije obdobné zklamání jako jeho předchůdce.

Objevily se i informace, že by údajně mohlo oslabovat NATO, že Evropa zůstane sama a těžko tak bude čelit ruským hrozbám. Máme se něčeho takového bát?

Ne. Myslím, že nemusíme. Ale v tom do jisté míry má Trump pravdu, že bude trvat na tom, aby Evropa dělala víc pro svoji obranu. Od 50. let vlastně převzala Amerika ochranu Evropy. Šťastně jsme s tím žili, nejdříve západní Evropa, potom také my. Nicméně ovšem jsme to mazaně využívali ke snížení vlastních výdajů na obranu. Teď se musíme seznámit s novou realitou, že obrana Evropy bude ležet hlavně na nás samotných. Což je vlastně normální stav věci.

Američanům to nějaký čas vyhovovalo, jak to bylo, protože tudíž určovali všechno i v Evropě, co se týče vojenských věcí. To se všechno teď mění. Budeme se muset naučit sami se o sebe starat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…