Liberál Hamerský: Zvolit Zemana, a dokonce opakovaně, byla velká chyba. Je to úkaz

02.11.2019 17:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Chování Miloše Zemana, nejen u státních svátků, výběru hostů i oceněných, atd., neodpovídá roli prezidenta,“ říká Milan Hamerský, bloger a politik, hlásící se k liberálnímu vidění světa. Mluvil také o tom, jak bychom si měli připomínat 28. říjen.

Liberál Hamerský: Zvolit Zemana, a dokonce opakovaně, byla velká chyba. Je to úkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a Dagmar Koller, vdova po Helmutu Zilkovi, starostovi Vídně

Sledoval jste letošní ceremoniál k příležitosti 101. výročí vzniku samostatného Československa? Pokud ano, jaký dojem na vás akce dělala?

Myslím, že akce měla charakter soukromého večírku Miloše Zemana.

Pokud byste měl porovnat 28. říjen a 17. listopad, jsou pro vás oba dny v posledních letech stejně významné, nebo jeden z nich pokládáte za důležitější? A proč?

Každý ze svátků má úplně jiný příběh a vazbu k dnešku. První se váže k naší státnosti, k roli v Evropě a ve světě. Druhý svátek je o demokracii, přechodu ze socialismu k právnímu státu.

Má vůbec slavnostní akce k 28. říjnu na Hradě v posledních letech takový lesk, jaký by měla mít? Mnohdy slýcháme, že je různými kroky prezidenta Zemana a jeho okolí devalvována.

Nemá, a je to špatně. 28. říjen by měl být společným svátkem všech občanů, svátkem, kde si připomínáme demokratické hodnoty na kterých má stát naše společnost.

Co se týče pozvánek na Hrad, vytvořil Miloš Zeman jakési „síto“. Je v pořádku, že si prezident takto vybírá, kdo bude přítomen, a kdo ne? A ukradl si prezident výročí pro sebe?

Chování Miloše Zemana, nejen u státních svátků, výběru hostů i oceněných, atd., neodpovídá roli prezidenta.

Lze to samé říci i o oslavách 17. listopadu, kdy pro změnu veřejné akce v posledních letech opanovávají odpůrci Miloše Zemana a Andreje Babiše?

Hrubost a útočnost části veřejnosti oslabuje demokracii. I kritika má být kultivovaná.

28. října byl na Hradě mezi oceněnými i Václav Klaus. Co pro vás udělení Řádu bílého lva bývalému prezidentovi signalizuje?

Neumím číst signalizaci Miloše Zemana. Jednoduše v tom vidím ocenění politického spojence.

Kritiky se pro přijetí vyznamenání dočkal hokejista Jaromír Jágr. Bývalý novinář ČT Jan Hrubeš uvedl, že Jágr podle něj přijetím vyznamenání kolaboruje, a že je sice skvělým sportovcem, ale mizerným člověkem. Jde ze strany Jágra o kolaboraci? A pokud ano, s kým vlastně kolaboruje?

Žiji na Kladně přes deset let, Jaromír Jágr ke Kladnu patří. Respektuji jej za sportovní výkony, ale v ostatních oblastech ho nesoudím. Je pochopitelné, že majitel sportovního klubu musí vycházet s politiky, sponzory a médii, i když nám fanouškům to může připadat přes čáru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

19:57 Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

Jakou moc mají politické neziskovky a jak se s ní vypořádat? Může Ústavní soud místo zákonodárců roz…