Libor Rouček varuje: Když si každý stát v EU začne hrát jen svou politiku, hrozí, že si zase vjedou do vlasů. Přesto politici jako Klausové...

26.03.2019 21:35 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Že přejímáme tři pětiny zákonů z dílny Evropského parlamentu? „To bylo jasné i Václavu Klausovi, když jsme žádali o vstup do Evropské unie a on podal žádost,“ říká bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček a přidává doporučení: „Pokud se Václav Klaus ml. chce podílet na tvorbě evropských zákonů, ať se nechá zvolit do Evropského parlamentu a nemusí urážet Evropskou unii ani památku obětí židovského holokaustu.“ Domnívá se, že skutečná pravicová strana, o jejímž založení se mluví, nebude úspěšná.

Libor Rouček varuje: Když si každý stát v EU začne hrát jen svou politiku, hrozí, že si zase vjedou do vlasů. Přesto politici jako Klausové...
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Stále se vedou diskuse o vyloučení Václava Klause ml. z ODS. V kontextu GDPR narazil, řekněme, na dno trpělivosti svých stranických kolegů. Na půdě Sněmovny totiž přirovnal schvalování zákonů kvůli EU k činnosti židovských výborů během druhé světové války. V ODS skončil. Skutečně tak přestřelil? Udělala ODS dobře, že Klause vyloučila?

To si musí ODS rozhodnout sama. Jasné ale je, že v demokracii, kde máme politické strany, má každá politický program a určitou ideologii. Pro ty, kteří se s programem a ideologií neztotožňují, není nic jednoduššího, než aby z takové strany odešli a případně si založili jinou. Václav Klaus ml. samozřejmě svými výroky uráží jak Evropskou unii, tak památku holokaustu. To, že národní parlamenty, a to nejen český, ale i britský, polský, rakouský, slovenský, ze tří pětin implementují rozhodnutí, která padají v Bruselu, v Evropském parlamentu, je jasné. To bylo jasné i jeho otci Václavu Klausovi, když jsme žádali o vstup do Evropské unie a on podal žádost. Nezměnilo se vůbec nic. Situace není jiná. Tři pětiny zákonů pocházejí z Evropského parlamentu. Je nepoctivé, podlé, demagogické o tom teď mluvit. Nic se nezměnilo. Pokud se Václav Klaus ml. chce podílet na tvorbě evropských zákonů, ať se nechá zvolit do Evropského parlamentu a nemusí urážet Evropskou unii ani památku obětí židovského holokaustu. Naprosto ODS chápu a Václav Klaus ml. se s tím musí vypořádat.

Když Václav Klaus ml. vysvětloval svůj kontroverzní výrok, upozorňoval na to, že mu šlo hlavně o suverenitu České republiky. Připomínal nejen to, že přijímáme zhruba tři pětiny zákonů z EU, ale také, že za vlády Sobotky to bylo 53 procent a v prvním roce Babišovy vlády číslo stouplo na 57 procent. Takže jde ještě o nárůst implementovaných nařízení a směrnic…

Jsou určité výkyvy. Když jsem byl mluvčí vlády, byla to legislativní smršť. To byly stovky zákonů, abychom implementovali sto tisíc stránek směrnic. Kdybychom si udělali srovnání, tak jsme ještě před vstupem do EU přijímali více zákonů než dnes. Ale jak už jsem říkal, jestli se chce Václav Klaus ml. podílet na tvorbě evropských zákonů, ať se nechá zvolit do Evropského parlamentu. To je stejné, jako když si politik na kraji stěžuje i na zákony, které přicházejí z Poslanecké sněmovny.

Takových je ale jistě dost. Přibývá zákonů, směrnic, nařízení, regulací. A vracím se opět ke slovům Václava Klause ml. o tom, že dramaticky roste počet zákonů, které regulují občanům život. To je podle vás správně?

To je trošku jiná otázka, v tom má pravdu. Takový ale není vývoj jen u nás a v EU, ale všude. Ať jste ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii, Rusku, v Číně. Vývoj směřuje k regulacím a omezením. Za posledních padesát let je nárůst enormní po celém světě. Vyvíjejí se technologie, společnost a přibývají předpisy, regulace. Ptát se na to je naprosto správná otázka a jako lidské společenství bychom se jí měli zabývat.

Když se ještě vrátím k přebírání zákonů z EU, 60 procent, není to příliš? Zvlášť když o těchto věcech v podstatě nerozhodujeme…

To je další klam. My o tom spolurozhodujeme. Stejně jako Francouzi, Rakušané, Němci, Belgičané. Máme v EP své zástupce. Ano, nemáme jich tolik jako Německo, protože nás není 80 milionů, ale co do počtu máme stejný počet zástupců jako Belgičané, Portugalci, Maďaři a samozřejmě více než Slováci, Finové, Dánové, Estonci apod… je povědomí, že se v EP rozhoduje o nás bez nás. Ne. My máme možnost se na tom podílet jako ti ostatní. Musíme si klást otázku, proč tyhle nekonečné diskuse nejsou v jedné z nejmenších zemí, jako je Lucembursko? Lucembursko tyto diskuse nemá, ale je jich jen 400 tisíc a rozhodují, mají předsedu Evropské komise. Asi nejsme tak politicky schopní, jako jsou Lucemburčané. Musíme si klást tuto otázku, proč tomu tak je, a ne mluvit o tom, že se někde rozhoduje o nás bez nás. To není pravda. 

I v souvislosti s odchodem Václava Klause ml. se hovoří o tzv. sobotkizaci ODS. Vidíte nějakou podobnost v tom, co se děje v ODS a odehrávalo se nebo odehrává v ČSSD?

Nevidím. Myslím, že je to naprosto mylné, falešné, ujeté přirovnání. Žádnou podobnost nevidím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…