Lidé by šli do ulic. Díky Ukrajině jsou odolnější. Cílek rozetnul dnešek

23.03.2022 13:24 | Rozhovor

„Když slyšíme zcela vážně od ekonomů, že během půl roku se naše životní náklady zvýší asi o třetinu, tak to by bylo za normálních okolností téma, které by vyhnalo lidi do ulic. Teď jsme ovšem díky zmiňované Ukrajině přece jen semknutější, a tím také odolnější,“ soudí filozof a vědec Václav Cílek. Toho sice straší souběh mnoha krizí najednou, věří však, že nynější situace je šancí k přemýšlení, „kdy si dokážeme sednout a říct si, tak tohle nezbytně a nutně k životu potřebujeme,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Sdělil též, na co si dle něj dát pozor, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny.

Lidé by šli do ulic. Díky Ukrajině jsou odolnější. Cílek rozetnul dnešek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Když se obecně zamyslíte nad stavem současné společnosti, je něco, co vám dělá dlouhodobě starost?

Tak vždycky něco takového bylo a bude. To je globálně vzato už jakási archetypální pozice lidstva, že vždycky za nějakým tím bukem člověk vědomě či podvědomě cítí nebezpečí. A jediná šance je naučit se s tím žít. A mám pocit – a myslím, že nejsem zdaleka sám – že ten svět je daleko víc neklidný a že to riziko tu prostě existuje.

Poslední dobou mně dělá starosti ten souběh, kterého jsme teď svědky. To znamená energetika, klima, počasí, stoupající ceny potravin atd. Zároveň ale pociťuji, že nastává určité uklidnění a zrod něčeho nového ve společnosti. 

Máte teď na mysli českou společnost?

Tu samozřejmě také, ale nejenom ji. Jsem rád, že se zároveň vlastně celá Evropa probouzí, že Ukrajinci budou snad konečně vědět, zda patří na východ či na západ. Že se Němci po dlouhé době probrali ze svého ryze obchodního vztahu k Rusku, takže si sundali klapky z očí a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tomáš Procházka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…