Lidé zvedají hlas. AfD? To nejsou extremisté. Exdiplomat o vině Merkelové a o Evropě

17.01.2019 9:47 | Zprávy

ROZHOVOR „Merkelová bude symbolem sociálního inženýrství, které chtělo vytvořit nového Němce, oslabit tradiční kulturní hodnoty evropské civilizace a zpackaného multikulturalismu. A popravdě je významným reprezentantem nefungujícího v EU vládnoucího establishmentu,“ říká bývalý český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. V rozhovoru se vyjádřil k demonstracím ve Francii a promluvil například i o Rakousku a tamním postoji ohledně kriminality migrantů. Zmínil studenou válku a řekl, co si myslí o novotvaru „lepšolidi“.

Lidé zvedají hlas. AfD? To nejsou extremisté. Exdiplomat o vině Merkelové a o Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Koukal

Končící německá kancléřka Angela Merkelová v novoročním projevu uvedla, že Německo se pokusí převzít větší zodpovědnost při řešení celosvětových problémů. Je to dobře? A je podle vás možné, že jde do určité míry o reakci na určité oslabování Evropy na světovém kolbišti?

Že je Německo důležitým státem v celosvětovém měřítku, o tom není pochyb. To, že na závěr svého německého politického působení potřebuje Angela Merkelová zdůraznit faktor převzetí zodpovědnosti, chápu, ale netěší mne to. Ona bude symbolem sociálního inženýrství, které chtělo vytvořit nového Němce, oslabit tradiční kulturní hodnoty evropské civilizace a zpackaného multikulturalismu a popravdě je významným reprezentantem nefungujícího v EU vládnoucího establishmentu. Je-li dnes EU zmítána v nefunkčnosti, neschopnosti naplnit své prapůvodní ideály a je vláčena pouze hašením sociálních, politických a hospodářských požárů, je to právě Angela Merkelová se svými evropskými kolegy, kdo by konečně měl přenechat zodpovědnost a pokus o nápravu jiným. Oslabování EU je důsledkem potíží a snaha o řešení ještě větší koncentrací moci do centra jenom toto oslabování prohlubuje. Samozřejmě to nahrává individuálním ambicím některých států, což byl vlastně stav před EU. Jak momentální společenská situace v Německu vypadá, tak tam se obrodných osobností nebo myšlenek v dohledné době stěží dočkáme.

Jak celkově hodnotíte současnou situaci v západní Evropě? Co říci na velké demonstrace ve Francii? Ostatně i v Německu vyšli lidé v minulém roce v některých městech protestovat do ulic. Jak v tomto směru vidíte budoucnost západu? Dá se říci, že politické špičky tam situaci zvládají?

Především politické špičky takzvané západní Evropy žijí v autonomním světě a nevidí, neslyší a málo mluví se svými občany. Do demonstrací se výrazně zapojila střední třída. A to je novum. Nejde o nějaké aktivistické happeningy. I když to občas mohlo mediálně takto vypadat. Nelze jednoduše eliminovat téměř profesionální potížisty. Začátek ve Francii způsobil návrh zvýšit daň z pohonných hmot, aby se financovaly projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Lidé v tom vidí vládní podporu vyvoleným, tady v oblasti ekologických projektů. To nepomohlo ani samotné péči o životní prostředí. A naopak se pak argumentace rozšířila do všech oblastí, které obyvatele opravdu zajímají, případně zatěžují. Ani německá Alternativa pro Německo (AfD) není extremistickým hnutím. Střední třída se začíná aktivizovat. Není to jednoduché volání po změně. Má to poměrně rychle programové ambice, proto zjednodušená řešení nebo represe ze strany vládnoucích struktur nebudou fungovat. Uvidíme, co toto vzedmutí přinese v nadcházejících volbách. Každopádně strach establishmentu roste.

Naši zemi společně třeba s Maďarskem a dalšími státy V4 často z Bruselu kritizují kvůli „postoji“ ohledně přijímání migrantů. Jak vy vidíte vývoj takzvané uprchlické krize? A jak vnímáte v tomto směru například postoj Rakouska, kde jste byl velvyslancem?

Evropa je dnes nejlidnatějším kontinentem a je celkem jasné, že se sem další obyvatelé moc nevejdou. Evropská civilizace je dlouhodobě nejúspěšnější společenský systém a tudíž nejbohatší. Ta ryze komerční bohatost a vysoká životní úroveň je pochopitelně přitažlivá. To je ve vztahu k okolnímu světu problém nejenom EU, ale taky USA. Nicméně tento výsledek je důsledkem našeho způsobu života, našich kulturních a společenských hodnot atd. Pokud bychom postupovali způsobem, který dnes prosazuje takzvaný „merkelovský klub“, tak ta komparativní výhoda se ztratí. Veřejnost to vnímá čím dál víc. Nálepkování populismem je už dnes nefunkční. A nejenom proto, že je de facto nesmyslné. Stačí se podívat na návrhy naší sociální demokracie a jejich volební sliby. Připomíná to začátky sovětské totality a vize V. I. Lenina o komunistické společnosti. Kam to celý sovětský blok dovedlo, víme z vlastní zkušenosti. My si po letech totality chceme také trochu té slibované demokracie a evropské civilizace užít a nespadnout do nové manipulace a poručnictví z Bruselu, Berlína a kulhající Paříže. Přijímání migrantů podle bruselských receptů je jenom jeden z problémů, které my ve V4 vidíme jinak. Ostatně prostá čísla o počtu cizinců žijících u nás dokládají dlouhodobou otevřenost i u nás. V Rakousku byl právě populismus a multikulturalismus sociální demokracie nakonec nepopulární a prohrál jim volby. Přísnější a systematický přístup k přistěhovalcům do Rakouska nakonec pomohl straně lidové volby vyhrát. Mladý premiér Sebastian Kurz navíc dlouhodobě drží razantnější kurz nejen v otázce migrantů a dokázal převzít některá témata dlouhodobě opozičních svobodných. V rámci koalice navíc dokázal demontovat jejich populistické snahy. Pokud jde o mne, já vidím současný postup prosazovaný evropským mainstreamem především v otázce migrace za existenčně nebezpečný a nezodpovědný. A přitom se nabízí několik racionálních řešení.

Když jsme u Rakouska, co říkáte na případ, který se v těchto dnech objevil v tisku, kdy Afghánec ve Vídni na Silvestra osahával ženy, jedna mu zlomila nos a obviněni jsou jak Afghánec, tak i žena, která si jeho chování nenechala líbit?

Jsem pro tvrdý postih těchto útočníků a samozřejmě sympatizuji s ženou, která se dokázala bránit. Dnes již má Vídeň další skandální příběh s mnohem tragičtějším koncem. Islámský fundamentalista tureckého původu nožem smrtelně zranil svou ženu před zraky jejich dětí, protože vyšla na veřejnost s nedostatečně zahalenou tváří. To, co uvádíte vy, je zatím jenom absurdní. Ale bohužel ten druhý příběh násilí se v obměnách u sousedů odehrává.

Z vaší zkušenosti, nebo třeba i z vyprávění přátel, bývalých kolegů v Rakousku, jak se v posledních letech změnila i v této souvislosti bezpečnost v této zemi, konkrétně právě ve Vídni? Přibývá sexuálních útoků se strany migrantů? Jak se v tomto směru ve Vídni teď žije?

Vídeň je rozhodně dobré místo k žití, nicméně konflikty, jejichž původ je v kulturní a civilizační rozdílnosti, jsou stále častější a viditelnější. Čerstvě 9. 1. proběhla v televizi OE24 debata na téma: Stoupá kriminalita? Myslím, že ve Vídni je, na rozdíl třeba od Německa, větší otevřenost v otázce kriminality migrantů, což je jisté positivum a naděje řešení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…