Lidem hodili drobky. Akcionáři? Z USA. To neprojde. Ekonom-veterán k energiím a velké hře

14.09.2022 4:44 | Rozhovor

Zastropování cen elektřiny a plynu přichází kriticky pozdě, promeškalo se několik měsíců. Nevyužívá se konzultací s odborníky na energetiku typu Vladimíra Štěpána nebo Ivana Noveského, situace by pak mohla být mnohem jednodušší. A hlavně česká vláda měla postupovat jako ta slovenská, která se už v únoru dohodla s největším výrobcem elektřiny v zemi na dodávkách do roku 2024 za výrazně nižší ceny, než jsou současné na trhu. To jsou obrovské chyby, které kabinetu Petra Fialy vytýká makroekonom Jaroslav Šulc.

Lidem hodili drobky. Akcionáři? Z USA. To neprojde. Ekonom-veterán k energiím a velké hře
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ing. Jaroslav Šulc, CSc., makroekonom

Jak jste přijal zprávu o tom, že vláda zastropovala cenu silové elektřiny na šest korun za kWh a plynu na tři koruny?

Já bych všem doporučoval, aby si přečetli, co píše ve svém volebním letáku expert na energetiku Ivan Noveský, který kandiduje do Senátu za obvod Mělník. To je tak dobře a fundovaně zpracované, promyšlené a realistické, že si říkám, přijměme slovenský model bez velkého otálení. Je to podle zákona. Můžeme se případně dostat do konfliktu s unií, ale v tuto chvíli je podstatné, abychom ulevili českým domácnostem, firmám a živnostníkům.

Sám za sebe k tomu kroku vlády můžu říct, že zastropování přichází kriticky pozdě, že se promeškalo minimálně čtyři až šest měsíců. Za druhé se nevyužívá konzultací s odborníky typu Vladimíra Štěpána nebo právě Ivana Noveského, ta situace mohla být mnohem jednodušší. A za třetí přestaňme kličkovat a použijme co nejrychleji slovenský model, jak už jsem zmínil. A úplně natvrdo. Jestli se pan ministr Síkela nebo Stanjura nebo premiér Fiala ohání nějakými minoritními akcionáři, tak ať řeknou, že to jsou americké hedgeové fondy, které si nepřejí, aby byly jejich zisky znárodněny. Vždyť je to tak jednoduché, proč se tak kličkuje? Otázka zní: Mají přednost české domácnosti, česká ekonomika, česká společnost před americkými hedgeovými akcionáři ČEZ? Tečka, hotovo, k tomu není moc co dodat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …