ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Lidovci teď nehledají ženicha. Zdechovský promlouvá také o tom, jak to bylo s „konferencí s Robinsonem“ a o podrazu v Bruselu
Lidovci teď nehledají ženicha. Zdechovský promlouvá také o tom, jak to bylo s „konferencí s Robinsonem“ a o podrazu v Bruselu
06.04.2019 23:59 | Zprávy
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Nejsme strana, která v současné době hledá ženicha. Jsme poměrně dost samostatně zaměření a chceme v tuto chvíli jít svým směrem,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o KDU-ČSL europoslanec Tomáš Zdechovský. Připouští ale, že před parlamentními volbami se přirozeně nabízí spolupráce s ODS s cílem porazit Andreje Babiše. Vyjadřuje se i ke schválené copyrightové směrnici, proti níž on sám hlasoval, i ke zrušené konferenci, na které chtěl původně vystoupit o Barnevernetu, ale která byla zrušena kvůli účasti protiislámského aktivisty Tommyho Robinsona.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama
KDU-ČSL si na sjezdu o minulém víkendu obměnila vedení. Má nového předsedu a téměř nové celé vedení plné nových tváří. Čím to, že se konzervativní strana rozhodla pro tak zásadní změnu, a není až moc velká?
Myslím, že změna je určitým způsobem potřebná. KDU-ČSL musí reagovat na to, co se děje ve světě a na to, že dneska se politika mění a vyžaduje mladé tváře. My jsme si zvolili cestu velké obměny. Ze zkušených tam zůstal Honza Bartošek a ti další jsou úspěšní komunální politici, náměstci primátora. Je to nová cesta obrody KDU-ČSL nebo pokračování tohoto směru v KDU-ČSL.
Jaká byla podle vás éra strany za předsedování Pavla Bělobrádka?
Velmi pozitivní. Pavel Bělobrádek dal straně hodně věcí. KDU-ČSL převedl z doby krize do politického blahobytu. V posledních letech bylo potřeba stranu změnit a pokračovat ve věcech, které byly nastartovány. Strana je živý orgán a je potřeba ji neustále tvořit a přinášet do ní nové myšlenky.
Na sjezdu zaujalo i to, že poražený protikandidát na předsedu Marian Jurečka se asi naštval kvůli kritice při působení ve vládě s hnutím ANO a nekandidoval na post místopředsedy. Nebo jak jste to vnímal vy?
Vnímal jsem to jako přirozené. Marian Jurečka odpracoval devět let v tom nejhorším čase pro KDU-ČSL, kdy neměla peníze, měla dluhy, vypadla z Poslanecké sněmovny. Když se podíváme na jeho fungování – byl velmi úspěšný ministr, jako jediný dosáhl nárůstu počtu hlasů, kdy lidovci zaznamenali propad.
Marian Jurečka opravdu se velmi snažil i během kampaně na předsedu. Dokážu to lidský pochopit, také jsem jednou objížděl kraje a nestal se místopředsedou. Chápu tedy ty emoce i v souvislosti s tím, co bylo proneseno a nemuselo být proneseno. Dnes už je týden po sjezdu a je potřeba se z toho oklepat a říci – co se stalo, stalo se, ale jdeme makat dál. Nikdo nevystupuje, nikdo se nebouří, strana není rozdělená na dva tábory, a to je důležité.
Jaká je budoucnost KDU-ČSL? Očekáváte nějakou bližší spolupráci s nějakou středopravicovou stranou, mluví se hlavně o ODS? Jak je to reálné, v jaké je to fázi?
KDU-ČSL v současné době jde samostatně do evropských voleb, chceme uspět s podporou menších konzervativních stran. Pak jsme ochotni vést diskuse se všemi od pomyslného středu doprava, se stranami, které mají podobné názory a hodnoty. Samozřejmě se přirozeně nabízí spolupráce s ODS do parlamentních voleb s tím, že pokud chceme porazit Andreje Babiše, tak musíme mít vedle sebe silného partnera, který má na hodně věcí podobně konzervativní pohled jako má KDU-ČSL. Nicméně nejsme strana, která v současné době hledá ženicha. Jsme poměrně dost samostatně zaměření a chceme v tuto chvíli jít svým směrem.