Vyučil jste se autoklempířem a na profesionální úrovni jste se věnoval hudbě. Kde se později vzala vaše vášeň pro práci pekaře a cukráře?
Je to vášeň pro všechno sladké, kterou mám od malička. A po revoluci mě napadlo začít se touhle vášní živit. A také jsem v pekařině a cukrářství viděl díru na trhu.
Řada věcí, které v politice projdou, jsou v byznysu naprosto nepřijatelné. Na tuhle hru rozhodně nikdy nepřistoupím.
Jak se z vašeho pohledu proměnily podmínky pro podnikání od doby, kdy jste začal podnikat, do dneška?
90. léta byla krásná a divoká. Nikdo si příliš nelámal hlavu s předpisy. Pamatuji si třeba na první návštěvu hygieny u nás na výrobně, kde jsme měli stoly podložené cihlami, aby nás tolik nebolela záda. Nic takového by dnes už neprošlo. Současnost je plná papírů, předpisů, nařízení a vyhlášek a podnikatele to dusí. Místo práce papírují, a to je chyba. I proto jdu do politiky, abych se to pokusil změnit.
Prezident Hospodářské komory kritizuje současnou vládu za to, že zvyšuje byrokratickou zátěž a komplikuje podnikatelské prostředí. Jako příklad uvedl stále složitou a nepřehlednou legislativu či kontrolní hlášení DPH, s jehož vyplňováním podnikatelé strávili spoustu času. Jak byste vládu hodnotil v tomto směru vy?
Platit daně je normální a já je platím pořád. Ano, byrokratická zátěž je obrovská. Ale není to o kontrolním hlášení ani o EET. Vím, o čem mluvím. Tyto dva instrumenty podnikatele poškádlily, ale zásadně zlepšily výběr daní. O ostatní byrokratické zátěži se můžeme bavit. Třeba vyplňovat pro statistický úřad každý rok více než 100 stran A4 považuji za obtěžování a chtěl bych to zrušit. To je ona nic neřešící byrokracie.
Pokud se nemýlím, zavedení EET podporujete. Má podle vás systém nějaký nedostatek?
V zásadě ne. Měla by se trochu polidštit. A hnutí ANO to má v programu. Jde o sebereflexi, která je normální. Konkrétně jde o to, že z povinnosti evidovat tržby vyjmeme fyzické osoby s paušální daní a obratem do 500 tisíc korun ročně, veřejně prospěšné poplatníky s obratem do jednoho milionu korun ročně, kteří v rámci pořádaných a dopředu nahlášených akcí evidují své tržby mimo prostory stálé provozovny vybavené EET, bufety a obdobná zařízení ve školách a v provozovnách dětských táborů nebo dětských zájmových kroužků, on-line platby a prodeje vánočních kaprů při řádném nahlášení předem.
Předvolebním tématem se staly i mzdy. V jaké míře považujete růst mezd za reálný? O kolik, pokud vůbec, by se mohla z pohledu ANO v příštích letech zvýšit minimální mzda?
U učitelů chceme dosáhnout do čtyř let 150 % současného stavu, přidáme také pracovníkům v sociální sféře a kultuře. V těchto oblastech jsou platy zásadně poddimenzované. A hlavně chceme změnit systém, tak aby se vyplatilo pracovat a firmy odváděly daně a nezaměstnávaly lidi načerno. Přesný růst minimální mzdy je těžké predikovat, ale pokud se bude hospodářství dařit, může růst asi současným tempem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková