Malý český člověk hledá silného vůdce, proto máme Babiše. A Zeman? Vicehejtman Knot o kondici Česka

17.10.2018 18:00 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY „Jsem rád, že žiju dnes. Že médii hýbou kauzy takové závažnosti jako uprchlá zelená mamba nebo Poche ano, Poche ne. Že nemusím číst o padlých ve válce, nebo nakažených španělskou chřipkou,“ říká jihočeský vicehejtman Josef Knot. Vyjádřil se k rozdělení Československa, k Evropské unii a prozradil také, kdo je pro něj za posledních 100 let náš největší státník.

Malý český člověk hledá silného vůdce, proto máme Babiše. A Zeman? Vicehejtman Knot o kondici Česka
Foto: archiv J. Knota
Popisek: Josef Knot.

Slavíme sto let republiky. Jak naši zemi v současné době hodnotíte? Byli by podle vás na nás naši předkové hrdi? Za co by nás podle vašeho názoru naopak odsoudili?

Po pravdě řečeno, si netroufám odhadnout, co by si asi dnes mysleli naši předkové. Co člověk, to názor – to platilo v minulosti úplně stejně, jako to platí dnes. Můžu mluvit jen za sebe a za sebe říkám, že jsem vlastně rád, že žiju dnes. Že médii hýbou kauzy takové závažnosti, jako je uprchlá zelená mamba nebo Poche ano, Poche ne. Že nemusím číst o padlých ve válce nebo nakažených španělskou chřipkou – tedy zprávy, které hýbaly médii před sto lety. Takže za tohle by nás mohli naši předkové odsoudit – že si nevážíme dobrého bydla…



Ozývají se hlasy, že vlastně není co slavit. Jednak „ta“ republika už neexistuje, a navíc je prý rozkradená a zaprodaná. Je na tom něco pravdy?

Jsem Čech, žiju v České republice, máme vlastní vládu, vlastní hlavní město, řeč, kterou mluvím, je v mé zemi jednacím jazykem, a nakonec i vlastní měnu. To si myslím za oslavu stojí. 

Máme téměř třicet let po sametové revoluci, ale rozdíl v životní úrovni mezi námi a Západem je stále dost velký. Brzdí nás ještě pořád „dědictví“ komunistického režimu? Nebo je problém v odlivu zisků na Západ? Případně se málo snažíme a investujeme do naší budoucnosti, třeba v rámci vědy a výzkumu? Nebo kde hlavní problém vidíte vy?

Poslední žebříček, který porovnával kvalitu života na světě nás řadí na 24. místo – před Portugalsko a Itálii a jen čtyři příčky za Francii; to není tak špatné umístění

Když jsme zmínili komunistický režim, máte pocit, že jsme se s ním po roce 1989 „vypořádali“ dobře? Čím to, že stále tolik lidí na něj vzpomíná v dobrém?

To už bylo řečeno tisíckrát – dřív bylo všechno lepší, protože jsme byli mladí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

19:41 Foltýnův vládní pašalík a teplé místečko pro Koldinskou, aby netřela bídu s nouzí. Historik Fidler tne do živého

„Jejich vzájemný vztah označím raději za splynutí zájmů. Oba byli členové jakéhosi týmu exministryně…