Máme být na co hrdí, říká ke sto letům republiky poslanec ODS. Nebezpečný je pocit, že je vše OK a nemusíme bojovat

18.10.2018 13:32 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY Podle poslance ODS a místostarosty Litoměřic Karla Krejzy nás nejvíce ohrožuje blahobyt. „Nejvíce nás ohrožuje pocit, že je všechno v naprostém pořádku, že není třeba přinášet oběti, ať už jakékoliv – osobní, finanční či lidské – na to, abychom si drželi svoji národní hrdost a národní identitu,“ zauvažoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ke stoletému výročí vzniku Československé republiky. Tento společenský problém považuje za zásadní, i když prý zatím není vidět.

Máme být na co hrdí, říká ke sto letům republiky poslanec ODS. Nebezpečný je pocit, že je vše OK a nemusíme bojovat
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza

V jakém stavu je naše země dnes po sto letech, které uplynuly od vzniku první republiky? Na co z naší současnosti by mohli být naši předkové hrdí a za co z našeho dneška by se styděli?

Na co bychom mohli být hrdí? To, že jsme se tady ve složitém středoevropském prostoru udrželi jako samostatný stát přes všechny peripetie druhé světové války, Rakousko Uhersko a i v rámci Evropské unie. I když tam jde o jinou operu, máme samostatný stát, svého prezidenta, svůj parlament, celý svůj národ a nemyslím si, že je to za sto let špatný výkon. Hrdí můžeme být, že jsme velmi významná strojírenská velmoc na počet obyvatel. Máme odbory, výroby s vysokou přidanou hodnotou, už se trochu měníme z té montovny a na to také můžeme být hrdí.

Často se právě mluví o tom, že se z nás stala montovna a naše zlaté české ručičky byly za sto let znehodnoceny. Tak jak to je?

Byl jsem minulý týden na roll-outu letounů L-39NG – nové generace Albatrosu, který vyrobilo Aero Vodochody, a jeho italský šéf říkal, že nás strašně podcenil, naši schopnost, naše techniky, naše dělníky. Jako Ital netušil, do čeho vlastně jde, a byl překvapen, jak jsme vyspělá země, a byť máme subdodavatele, je to zásluha českých lidí. Takže tak bych to neviděl.

Takže zlaté ručičky pořád zůstávají, ale co to znehodnocení?

Nezažil jsem zlaté české ručičky před sto lety, takže to srovnání nemám, ale stále hrajeme důležitou roli. Můžeme něco nazvat montovnou, ale montovnou velmi úspěšnou. V některých fázích vyrábíme motory a i letecké motory, já bych nás nepodceňoval. Nemyslím, že to je úplně pravda. Máme zahraniční investory, ale stále jsou to úzce čeští inženýři, kdo vyrábí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …