Marek Černoch prozradil, co se dělo ve sněmovně kvůli Turecku. Merkelová by měla rezignovat, a to jsem ještě mírný, dodává

04.09.2016 11:02 | Zprávy

ROZHOVOR Šéf poslaneckého klubu hnutí Úsvit Marek Černoch v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prozradil, jak v týdnu probíhalo na výboru Poslanecké sněmovny jednání o bezvízovém styku s Tureckem. A poté připomněl, jak k této otázce v minulosti přistupovali například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr Jiří Dienstbier.

Marek Černoch prozradil, co se dělo ve sněmovně kvůli Turecku. Merkelová by měla rezignovat, a to jsem ještě mírný, dodává
Foto: Marek Černoch
Popisek: Marek Černoch

Jaký máte názor na rozhodnutí parlamentního výboru pro evropské záležitosti, který navrhl usnesení na bezvízový styk s Tureckem a Kosovem?

EU je nepoučitelná. Už když odjížděl premiér Sobotka zhruba před půl rokem podepsat smlouvu s Tureckem, kde ze strany Turecka byl požadavek na bezvízový styk a přístupové rozhovory do EU, navrhl jsem usnesení výboru evropských záležitostí, že premiér má bezvízový styk odmítnout. Toto usnesení výbor pro evropské záležitosti odhlasoval. O několik dnů později odmítnutí bezvízového styku s Tureckem odhlasovala i sněmovna. Premiér Sobotka a ministr Stropnický pak ale přes média arogantně vzkázali, že je usnesení nezajímá a smlouvu s Tureckem podepíší. To, že je bezvízový styk s Tureckem, které má 80milionovou muslimskou komunitu a kde se pohybují tisíce radikálů, obrovským rizikem, premiéra nezajímalo.

EU si ale nedá říct a zkouší to dál. Tento týden jsme na výboru opět řešili požadavek EU k bezvízovému styku s Tureckem a k tomu ještě s Kosovem. Tak jsem opět navrhl změnit usnesení ve smyslu, že výbor odmítá bezvízový styk s Tureckem i Kosovem. Opět se to podařilo prohlasovat.

Rozhodnutí parlamentního výboru je v souladu s názorem Evropské komise, která  navrhla zrušení vízové povinnosti pro občany z Kosova a Turecka, cestujícími do zemí Unie. Stejně jako v případě Turecka i Kosovo podle Bruselu udělalo pokrok při plnění potřebných kritérií. Souhlasíte s ním?

Díky tomu, že se podařilo odhlasovat odmítnutí bezvízového styku s těmito zeměmi, jsme Bruselu poslali vzkaz, že to odmítáme. Brusel dál pokračuje ve své velice nebezpečné politice a chce do toho zatáhnout celou Evropu. S tím kategoricky nesouhlasím. Turecko ještě ani nesplnilo některé podmínky a nikdy je nebude schopné splnit. Do Evropy prostě nepatří. A touha EU na bezvízový styk s Kosovem? To už Evropa zapomněla, že z Kosova do Evropy přicházel organizovaný zločin? Není to země, se kterou chceme mít otevřené hranice. 

Na rozdíl od volného cestování občanů Turecka a Kosova do zemí EU se náš parlamentní výbor pro evropské záležitosti negativně postavil k názoru evropské komise o legálním držení zbraní. S tím lze souhlasit?

Byla to zpráva o boji proti terorismu v Evropě, kterou jsem měl jako výborový zpravodaj. Proti terorismu musíme bojovat a je to priorita. Ať už zamezováním toku peněz z arabských zemí teroristům, posílením zpravodajských a bezpečnostních složek nebo přijímáním zákonů a co nejtvrdších postihů teroristů a lidí, kteří jim pomáhají. Ale Brusel se opět předvedl v celé své „kráse“ a hlouposti a problémy s terorismem chce řešit omezením legálně držených zbraní. Kolik teroristů použilo pro své činy legálně drženou zbraň? Žádný. Místo účinného boje proti terorismu a zastavení přívalu imigrantů řeší Unie své problémy odzbrojením vlastních občanů. Dal jsem do zprávy, že boj proti terorismu podporujeme a je prioritou, ale kategoricky odmítáme, aby EU zasahovala do legálně držených zbraní. Výbor můj návrh odsouhlasil.

Migrační krizi podle mnohých zavinila německá kancléřka Merkelová, když prohlásila, že Německo se o emigranty postará. Nyní se snaží svá slova mírnit a naznačuje, že je takto neměla vyslovit. Má politik právo na chyby a má je potom na veřejnosti přiznat?

Pokud kancléřka Merkelová pozve do Německa a do Evropy statisíce Syřanů a způsobí největší imigrační a bezpečnostní krizi v moderní historii Evropy, měla by okamžitě rezignovat. A to jsem ještě mírný! Díky její politice umírali lidé a některé její kroky by se daly označit za trestný čin! Na to už omluva nestačí. Nemůže přece udělat nevratné, „smrtící“ kroky a pak říct „nepovedlo se to, tak se omlouvám“! To samé platí pro nikým nevolenou europartu, jako jsou předseda Evropské komise Juncker nebo eurokomisařka Mogheriniová. 

Setkal jste se s tím někdy i v naší politice?

Stačí si vzpomenout na výroky pana Dienstbiera z minulého roku, že bychom mohli klidně přijmout 15 tisíc nelegálních imigrantů, nebo podpis premiéra Sobotky pod smlouvou s Tureckem, ve které si Turecko vymiňuje bezvízový styk. Nebo Sobotkovu privatizaci OKD v roce 2004. Tehdy daroval panu Bakalovi OKD za čtyři miliardy, a připravil tak stát o desítky miliard korun. Bohužel pan Sobotka nebo Dienstbier se lidem ani neomluvili a dál škodí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…