Migrace Piráty neoslabí. Bartošova slabina je jinde

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

09.06.2021 19:36 | Rozhovor

Zdanění bytů či domů, o němž se v souvislosti s Českou pirátskou stranou, čili s Piráty a s jejich možným volebním vítězstvím mluví, může skutečně vzbudit u části populace vážné obavy. Podle odborníka na výzkum veřejného mínění Jana Herzmanna je to dáno tím, že investiční byty a setrvávání ve stáří ve větších bytech jsou v Česku poměrně běžné záležitosti a lidé se nebudou orientovat v tom, co je reálná hrozba a co je jenom nějaká kritika směrem k potenciálnímu vítězi voleb. Za hlavní slabinu koalice Pirátů a STAN považuje imidžový profil Ivana Bartoše, protože pro řadu lidí a dokonce i pro část mladé generace není typem člověka, kterého si umí představit jako předsedu vlády.

Migrace Piráty neoslabí. Bartošova slabina je jinde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Herzmann

Dlouhou řadu měsíců trval ve volebních průzkumech let Pirátské strany a STAN vzhůru ve volebních preferencích. Nyní se ale zastavil, nebo dokonce došlo k poklesu. Našel největší favorit strop voličské přízně?

Každá ta fáze má trochu odlišné příčiny. Fáze vzestupu souvisí s tím, že spousta českých voličů pořád hledá něco nového, nějakého „spasitele“, někoho, kdo v politice ještě není tak okoukaný a nemá za sebou kauzy, které by ho pošpinily. Pak ale přijde okamžik, kdy je naděje konfrontována s reálným stavem věcí, s lidmi, s osobnostmi. A to už se ti příznivci začínají zamýšlet nad tím, jestli tenhle nově se prosazující subjekt je opravdu úplně přesně to, co chtěli. A většinou to vede k tomu, že přijde nějaká fáze stagnace nebo mírného oslabení. To je i příběh dosavadní podpory Pirátů, řekněme v období od léta loňského roku do současnosti.

Na adresu Pirátů se často – a nijak lichotivě – vyjadřuje premiér Andrej Babiš, Při čtvrtečním zasedání Sněmovny, kdy se opozice neúspěšně pokusila jeho vládě vyjádřit nedůvěru, o nich řekl, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Může na tohle veřejnost slyšet? Jinými slovy, je to dobrá taktika ANO, jak odradit voliče od největšího rivala?

Která taktika je dobrá a která je špatná, budeme moci říct až po volbách samotných. Ale nemyslím si, že vyjádření pana premiéra na adresu Pirátů jsou hlavní příčinou toho, proč jim podpora neroste dál. Ale ty výroky považuji za jakousi ukázku toho, v jakém tónu a stylu se pojede volební kampaň. Očekávám, že to bude kampaň velmi tvrdá, nevybíravá, no a Piráti se setkali s prvním případem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…