Migranti do ČR? „Rakušan dezinformoval.“ Právník vytáhl informace schované v paktu

11.04.2024 16:07 | Rozhovor

Evropským parlamentem schválený tzv. migrační pakt není všemi vítán s nadšením, jako je tomu například u předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové nebo u českého ministra vnitra Víta Rakušana. „Je to jen další ze série legislativních zrůdností, byť rozsahem a povahou důležitých, přicházejících z Evropské unie. Pokud se však proti ní členské státy nevzepřou, může se nakonec stát historickým počinem v tom smyslu, že způsobí zaplavení celé Evropské unie migrací. A to je stav, ze kterého není návratu k civilizaci, kterou naši předkové budovali po staletí,“ říká pro ParlamentníListy.cz právník, politik a analytik Robert Kotzian.

Migranti do ČR? „Rakušan dezinformoval.“ Právník vytáhl informace schované v paktu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová označila po schválení migračního balíčku den 10. dubna za „historický“. Na to, jak ho bude hodnotit historie, si budeme muset počkat, ale jak ho den poté hodnotíte vy?

Především myslím, že jsme sice na konci formálního procesu schvalování migračního paktu, ale ještě nebylo řečeno vše. Polsko a Maďarsko daly jasně najevo, že přinejmenším část migračního paktu nebudou respektovat. Jenže migrační pakt není politická deklarace, ale sada právních předpisů. A právo buď platí všude, nebo nikde. Mezitím nic není. Historického na této události mnoho nevidím. Je to jen další ze série legislativních zrůdností, byť rozsahem a povahou důležitých, přicházejících z Evropské unie. Pokud se však proti ní členské státy nevzepřou, může se nakonec stát historickým počinem v tom smyslu, že způsobí zaplavení celé Evropské unie migrací. A to je stav, ze kterého není návratu k civilizaci, kterou naši předkové budovali po staletí.

A lze aspoň migrační balíček brát za „pevný legislativní rámec pro to, jak se vypořádat s migrací a azylem v EU“, jak to nazvala šéfka Evropského parlamentu?

Tam, kde se často argumentuje přínosy, se jedná spíše o přání, které je otcem myšlenky. Jestliže je dnes průměrná délka azylového řízení v italských městech mezi 6 a 12 měsíci, nevím, jestli se schválením migračního paktu jen tak toto řízení zkrátí na 3 měsíce... Ale hlavně, migranty se nedaří vracet, když už se podaří jejich žádost zamítnout. S tím však migrační pakt prakticky nic zásadního nedělá.

Co považujete za slabiny schváleného dokumentu nebo co mu chybí, aby si s nevítanou migrací poradil?

Slabin je ohromné množství. Celý balík tvoří 1120 stran složitého a místy ne zcela pečlivě připraveného právního textu. Možná už ten rozsah, vágnost a řada formálních nedůsledností jsou rizikem, protože nad výkladem všech nejasností okamžikem schválení přebírají kontrolu soudy, které jsou často aktivistické a kterým za krk dýchají politické neziskovky. To hlavní a prakticky jediné funkční opatření proti migraci je zamezení fyzickému vstupu migrantů na území EU. Tedy reálná obrana vnějších hranic EU. Jenže tou se migrační pakt vůbec nezabývá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…