Mezi protonovým centrem v Praze a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou probíhá spor ohledně proplácení protonové léčby. V jaké je teď fázi?
Spory tam existují různé. Ale nyní je to ve fázi, kdy se obě strany snaží dohodnout, jakým způsobem dále spolupracovat. Není zatím podepsaná smlouva o poskytování služeb. Protonové centrum si diktuje určité parametry na základě dubiózní smlouvy, která byla, tuším že v roce 2006 podepsána nuceným správcem Pečenkou. Je teď předmětem soudního sporu. VZP chce samozřejmě postupovat racionálně, protože ta smlouva byla zcela nesmyslná. Četl jsem ji a chápu, že takováto smlouva se nedá podepsat.
Jestli jsem to pochopil správně, je protonová léčba v některých případech vhodnější než jiné typy léčby. Je to tak?
Zdravotní výbor Parlamentu pod mým vedením uspořádal 26. února seminář, na který jsme si pozvali všechny možné odborníky – z pojišťoven, ze společností, z Akademie věd. Bylo vyhlášeno komuniké. V něm se říká, že ta léčba je prospěšná. A to pro určité diagnózy. Stanoví je odborná společnost pro radioterapii, biologii a fyziku. Tito pacienti by měli být zhodnoceni, zda jsou k léčbě vhodní, či nikoliv. Protože pochopitelně když jsou stanoveny diagnózy, ještě to neznamená stoprocentní jistotu, že by měli být takto léčeni. Ale je fakt, že u dětí, u nádoru hlavy a krku, může být tato léčba do jisté míry efektivnější a šetřící okolní tkáně než jiná terapie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban