Ministr Jurečka oponuje Babišovi: Předložte čísla. Nemůže platit heslo "prostě to uděláme", to je amatérské

07.04.2015 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Lidovci považují některé kroky ANO za populistické a nedomyšlené. „Nemůže platit heslo ´prostě to uděláme´, to je hodně amatérský přístup,“ kritizuje postup koaličního partnera při navrhování zákonů první místopředseda KDU-ČSL, ministr zemědělství Marian Jurečka. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal, co by dělal, kdyby na něj šéf hnutí ANO útočil jako na ministra zdravotnictví, jak je to s „tunelem v biopalivech“, proč vybral na vydávání církevních restitucí agilního zadržovatele narušitelů hranic za minulého režimu i proč se na sjezdu lidovců nechce střetnout v boji o nejvyšší stranický post s Pavlem Bělobrádkem.

Ministr Jurečka oponuje Babišovi: Předložte čísla. Nemůže platit heslo "prostě to uděláme", to je amatérské
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka na přednášce pro studenty Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Jak se daří českému zemědělství pod Vaším vedením?

Myslím, že celému resortu, a nejde jen o zemědělství, jde také o oblast potravinářství, lesnictví, vodohospodářství, se daří za poslední rok slušně. I globální výsledky celého sektoru, to znamená zisk 23 miliard korun, nárůst o čtyřicet procent, jsou velmi dobré. Ale před celým sektorem stojí obrovské množství výzev, v loňském roce jsme už některé začali řešit, některé řešit ještě máme.

Co považujete za svůj úspěch?

Dokončili jsme klíčové rozhodnutí, jakým způsobem budeme v České republice rozdělovat zhruba až 250 miliard korun unijních prostředků v rámci společné zemědělské politiky. Došlo ke zpřísnění podmínek, aby opravdu ten, kdo bude příjemcem dotace, něco reálného produkoval,  vytvářel pracovní místa, s lepší péčí se staral o krajinu, o půdu atd. Vloni se zrealizovaly takové věci jako například klíčová velká novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která přinesla zásadní změny, zákazník už je může  pocítit v tom, že je daleko přísnější dozor nejen na výrobce potravin, ale i na ty, kteří je uvádějí do oběhu, kteří vyrábějí pokrmy ve veřejném stravování.  Výsledky za první čtvrtletí jsou prokazatelné.  Podařilo se také prosadit zelenou naftu pro zemědělce, vratku spotřební daně. V loňském roce jsme také dofinancovali dva klíčové sektory živočišné výroby – prasata, drůbež, kdybychom to neudělali, produkce prasat by skončila ve ztrátě. Dokázali jsme si také vyjednat rozpočet skoro o dvě miliardy vyšší, než byl v roce 2014.

Pod ministerstvo zemědělství spadá i Státní pozemkový fond, který řeší restituce církevního majetku.  Máte tam novou posilu z ČSSD, nového náměstka Stanislava Novotného, který byl bývalým náčelníkem Pohraniční služby, mnohokrát vyznamenaného za minulého režimu za aktivní zadržení narušitelů hranic. Proč právě on?

Pokud jde o Státní pozemkový úřad, byla tam udělána gentlemanská dohoda. Protože sociální demokraté měli obrovské obavy o to, že když resort zemědělství dostane KDU-ČSL, bude nějakým způsobem ovlivňován proces restitucí, bylo tehdy řečeno: dobře, tak si tam někoho dejte, abyste viděli, že ten proces vydávání církevního majetku běží naprosto standardně transparentně  podle zákona. Náměstek Vojtěch Weisz (byl nominován ČSSD, měl na starosti vydávání církevních restitucí – pozn. red.) byl odvolán, důvody byly zveřejněny (průtahy při vydávání restitucí – pozn. red.), požádal jsem sociální demokraty o nominaci dalších kandidátů, protože jsem původní dohodu chtěl dodržet.  Oni nabídli dva, pana Machovce a pana Novotného.  Ptal jsem se pana premiéra, jestli nemá případně ještě nějaké jiné jméno, ale  řekl mi, že ne, že tohle jsou dvě jména, na kterých sociální demokraté trvají. Paní ředitelka Státního pozemkového fondu si po konzultacích se mnou vybrala pana Novotného, protože má právnické vzdělání i hmatatelnou zkušenost s touto agendou.

Neměl jste asi moc na výběr, když druhým nabídnutým kandidátem za sociální demokracii byl Karel Machovec, bývalý místopředseda Pozemkového fondu, který byl v roce 2005 odvolán po aféře s převody půdy spekulantům…

To ani nebudu komentovat.

Takže doufáte, že se vydávání církevního majetku urychlí? Protože  podle zákona měly státní instituce vypořádat majetek do půl roku, v komplikovaných případech do jednoho roku od podání výzev. Zdá se, že stát tyto lhůty nedodrží.

My nic neurychlujeme, jednáme podle zákona. Všichni dobře ví, jak je to citlivá otázka. Myslím, že nikdo z úředníků si nedovolí udělat nějaké rozhodnutí, které by bylo ovlivněné nějakou stranou. Všechna rozhodnutí, která dosud padla, jsou opravdu na základě velkého spektra právních analýz, znaleckých  posudků, protože za rozhodnutí jsou odpovědni krajští ředitelé Státních pozemkových úřadů a vedení Lesů České republiky.  Já nikoho nehoním, ale všichni si uvědomují, že tu jsou nějaké zákonné lhůty, které je potřeba dodržovat.  Každému říkám, že do konce roku tento proces dokončíme, a v případech, které se nepodaří uzavřít a kde budou pochybnosti, bude rozhodovat soud.

Návrh zákona o spotřebních daních, který předkládá Váš resort a vypracovalo ho ministerstvo financí, vyvolal kritiku opozice i médií.  Podle exministra financí Miroslava Kalouska tento zákon, který prodlouží zvýhodnění výroby biopaliv první generace, přihraje majiteli Agrofertu Andreji Babišovi, který je vicepremiérem a ministrem financí, několik miliard korun.  Přitom Evropská komise doporučuje, aby po roce 2020 nedostávala biopaliva první generace žádnou veřejnou podporu a například Německo už v roce 2013 zcela zrušilo daňové zvýhodnění bionafty. Proč tedy navrhujete  prodloužit daňové zvýhodnění biopaliv první generace?

Není to tak, že by od veřejné podpory Evropská komise ustupovala. Už v roce 2009 byl schválen cíl, který si dala celá Evropská unie i Česká republika, že v roce 2020 bude podíl biopaliv v dopravě tvořit deset procent. A tento závazek je naplňován dvěma víceletými plány. Historicky, a já se přiznám, že ani nevím proč, je od roku 2003 za tuto agendu zodpovědné ministerstvo zemědělství, byť je to dneska v daleko větší míře agenda spojená s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem průmyslu a obchodu. My jsme tedy odpovědni  Evropské komisi za to, že to tady bude realizováno. Na základě toho, že vláda vloni schválila, jak budeme závazek naplňovat, zadali jsme ministerstvu financí, jak bude potřeba upravit zákon o spotřební dani. Ten se upravuje v jediném parametru, že vysokoprocentní biopaliva budeme nově zatěžovat spotřební daní.   Doteď byla tato biopaliva stoprocentně osvobozena od spotřební daně, my tam teď zavádíme spotřební daň ve výši 1,80 Kč. To, co se přimíchává, není osvobozeno, tam se odvádí státu stoprocentní spotřební daň za fosilní složku, stát o žádný příjem nepřichází. Je to jen nástroj k naplňování evropských směrnic. Když tedy někdo říká, že od podpory Evropská unie ustupuje,  není to pravda. Všechny členské státy jsou někde plus minu v intervalu jako Česká republika, v průměru nad pěti procenty, pokud jde o využití biopaliv v dopravě. Ano, teoreticky jsou vhodnější biopaliva druhé a třetí generace, ale napřed bychom museli rozjet oblast vědy a výzkumu, abychom je v České republice dokázali vyrábět. Zatím to neumíme. A z roku na rok to nejde změnit.

V souvislosti s tímto zákonem o spotřební dani se mluví také o přílepku – novele zákona o ochraně ovzduší, která zvyšuje povinné procento přidávaných biopaliv do pohonných hmot, což podle kritiků zajistí rozšíření Babišova byznysu o miliardy korun.  To je také nutné schválit?

Já jsem se na ten zákon hodně podrobně informoval. Dneska nám dokonce  Evropská komise říká, ne že můžeme přimíchávat do nafty a benzínu poměr 70 procent a 30 procent biopaliv ponechat v režimu vysokoprocentních, ale že to, co je povinné, musíme stoprocentně dát do benzinu a do nafty v rámci toho nízkého podílu. Takže si o tom nerozhodujeme tady, ale Evropská komise to říká závazně členským státům. Opravdu jsem si to ověřoval, je to nařízení Evropské komise.  

Asi by tento návrh nevyvolával takovou diskusi, kdyby jedním z hlavních distributorů, kam firmy Agrofertu dodávají víc než polovinu celkového objemu biopaliv, nebyl státní podnik Čepro, který má v kompetenci ministerstvo financí. A to řídí majitel Agrofertu Andrej Babiš. Neměl by raději podnik Čepro přejít pod jiné ministerstvo, aby nebyl Andrej Babiš v tak silném střetu zájmů, když jeho Agrofert podniká v tomto byznysu? Vy jste říkal, že to přednesete na koaliční radě. Už jste to udělal?

My jsme koaliční radu tento týden neměli. Na jednání s premiérem, ministrem životního prostředí a předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem jsem řekl to, co jsem řekl i novinářům, že vidím problém v tom, že je tady skutečně určitý střet zájmů. Dokonce jsem zjistil, že my jako koaliční strana nemáme v dozorčí radě tohoto státního podniku ani svého zástupce. Vidím důvod, aby se o tom vedla na koaliční radě diskuse, aby bylo zajištěno, že způsob, jakým Čepro nakupuje složku biopaliv, byl transparentní a v pořádku.  Je potřeba si uvědomit, že celý tento program i s nastavením těchto podpor se rozběhl právě v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek.  A už v té době Agrofert biopaliva dodával a vedení Čepra je vedení, které tam instaloval pan ministr Kalousek. Takže pokud má pan Kalousek nějaké pochyby, je potřeba se ptát, koho tam vlastně dosadil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

8:43 Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

„Kamala Harrisová hvězdám z Hollywoodu pro jejich veřejná doporučení k prezidentské volbě a za vystu…