Ministryně Dostálová pro PL: Snažím se dělat maximum, co je v mých silách

24.11.2018 12:39 | Zprávy

ROZHOVOR „Mezi naše aktuální úspěchy na Ministerstvu pro místní rozvoj patří například navýšení částky určené na národní dotace pro regiony, které jsou právě nyní postupně vypisovány. Jde o rekordních 3,2 miliardy korun, a tak můžeme uspokojit požadavky starostek a starostů. K novým a velmi žádaným dotačním titulům patří například Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití,“ hodnotí své dosavadní počínání ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně Dostálová pro PL: Snažím se dělat maximum, co je v mých silách
Foto: MMR
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Jak byste ohodnotila svoje dosavadní počínání v roli ministryně pro místní rozvoj?
 
Snažím se dělat maximum, co je v mých silách a kompetencích, zejména ve prospěch regionů. Mezi naše aktuální úspěchy na Ministerstvu pro místní rozvoj patří například navýšení částky určené na národní dotace pro regiony, které jsou právě nyní postupně vypisovány. Jde o rekordních 3,2 miliardy korun, a tak můžeme uspokojit požadavky starostek a starostů. K novým a velmi žádaným dotačním titulům patří například Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití. Pokračovat budeme samozřejmě i v již zavedených dotačních titulech, jejichž potřebnost prověřil čas. Dalším úspěchem je spuštění výhodných půjček na bydlení pro mladé. Je o ně velký zájem, v současné době se už blížíme k hranici 600 milionů korun. Trefili jsme se tím do potřeb lidí v regionech a zároveň tím zmírňujeme vylidňování venkova. Program bude proto pokračovat i v dalších letech. Za poslední měsíce jsme také výrazně zrychlili čerpání z Integrovaného regionálního operačního programu, který překročil 70 miliard korun.
 
Od července letošního roku jsou klienti cestovních kanceláří více chráněni při svých cestách na dovolenou. Začala platit novela zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Díky ní tak každý zákazník před zakoupením zájezdu obdrží přesné informace nejen o nakupovaných službách, ale i o způsobu jejich zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře. Usilovně pracujeme i na rekodifikaci veřejného stavebního práva. Naším cílem je jedno razítko, jeden úřad, jedno povolení. Již nyní děláme dílčí úpravy stávající novely stavebního zákona, které by měly našim stavebníkům pomoci, pokud možno co nejrychleji. Jde o fikci doručení. Zahájili jsme též přípravu transformace Státního fondu rozvoje bydlení na Státní fond podpory investic. Vedle toho je již hotov Národní investiční plán, který představí pan premiér.  
 
 
Dlouhodobě vás zajímá problematika výstavby bytů, jejich dostupnost a možnosti, jak a kdo může financovat získání svého bytu, nebo jak zvětšit nabídku nájemních bytů. O tom už se ale mluví velmi dlouho, a to i za vaší předchůdkyně na úřadu Karly Šlechtové. Co se za tu dobu změnilo a co plánujete v blízké budoucnosti změnit?
 
V roce 2015 jsme poprvé nastartovali výstavbu komunitních domů pro seniory nad 60 let. Zjednodušili jsme podporu výstavby pečovatelských bytů. Změnili jsme podmínky dotací na výstavbu nájemních bytů prostřednictvím nízkoúročených úvěrů, které poskytuje Státní fond rozvoje bydlení. Zlepšili jsme v tomto případě komunikaci se zájemci o úvěr a nyní evidujeme 700 milionů korun žádostí o půjčku. Pak zde máme již zmíněné výhodné půjčky na pořízení vlastnického bydlení pro mladé domácnosti do 36 let. Dále nově připravujeme dotačně úvěrový program Výstavba, který bude určen na podporu nájemního bydlení ve formách sociálních bytů a dostupných bytů. Zde bychom chtěli poskytnout obcím dotace a úvěry na pořízení nájemního bydlení ve výši až tří miliard korun ročně.
 
Na Ministerstvu pro místní rozvoj se často mluví o vytvoření centralizovaného stavebního super úřadu, který by měl oddělit úředníky od závislosti na radnicích a místních politicích. Jak jste s tím daleko?
 
Rekodifikace předpokládá nejen přípravu nového stavebního zákona, ale i zásadní úpravy mnoha souvisejících zákonů a podstatnou reformu veřejné správy. Vemte si, že s veřejným stavebním právem v dnešní době souvisí minimálně 80 dalších zákonů, které jsou v gesci řady různých ministerstev. Aby nový stavební zákon zohlednil zájmy širokého spektra uživatelů včetně podnikatelů, navázali jsme při přípravě rekodifikace velmi úzkou spolupráci s Hospodářskou komorou, která zastupuje odbornou veřejnost. Chceme jeden úřad, jedno povolení, jedno razítko. A ten jeden úřad bude alfa omega. Pro stavebníka nemůže být takto roztříštěná struktura stavebních úřadů jako dnes, kdy jich máme 714 obecních, pak máme speciální úřady a tak dále. Tohle opravdu nejde. Chceme, aby investor přišel na jeden úřad, tam předal pokud možno elektronicky dokumentaci a úřad si to vyměňoval mezi takzvanými dotčenými orgány, které však musíme podstatným způsobem zregulovat. Musíme chránit veřejný zájem, takže určitě zůstanou památkáři, hygiena a podobně. Ale je potřeba podívat se na přínos, jak je to v zákoně koncipováno a jestli je všude potřeba to řešit závaznými stanovisky.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl v rauši. Převzal to a neověřil.“ Fiala za výstup 17. listopadu hnán k demisi

16:31 „Byl v rauši. Převzal to a neověřil.“ Fiala za výstup 17. listopadu hnán k demisi

Pokud voliči rozhodnou i pro další čtyři roky o tom, aby byl Petr Fiala znovu premiérem, budeme mít …