Jak se díváte na to, že spolupracovníci prezidenta pořádají oslavy svých narozenin na Pražském hradě?
Pražský hrad jako komplex budov mám spojený s významnými událostmi české historie a přistupuji k němu s hlubokým respektem. Pro mne jako občana České republiky je to místo symbolické a svým způsobem posvátné, a ne místo, kde se mají opíjet kamarádi pana prezidenta. Na to je spousta jiných vhodných míst, použít k tomu Pražský hrad je podle mne výrazem toho, že ti lidé vůbec nevědí, na jakém místě se ocitli a jakou k němu mají mít úctu. Jsou to podle mne nevzdělaní lidé, kteří nemají vůbec kompetenci zastávat na Hradě jakoukoli funkci.
A co říkáte tomu, že kvůli soukromé oslavě prezidentova kancléře Vratislava Mynáře byl částečně Pražský hrad uzavřen i pro turisty, z nichž mnozí přijedou do metropole České republiky hlavně kvůli tomu, aby mohli vidět tuto významnou kulturní památku spojenou s českou historií?
Přijde mi to opravdu jako takový východní styl pojetí společenského života – politiky. Nemyslím, že by něco takového bylo v nějaké normální západní demokratické zemi možné. Veřejné objekty, pokud se právě nekoná něco mimořádného, jako je státní svátek,významná kulturní akce nebo důležitá zahraniční návštěva, jsou samozřejmě přístupné. Zavírat část významné historické památky kvůli oslavě nějakého úředníka je tam naprosto vyloučeno.
Ani prezident se nechová příliš standardně. Ve svém posledním televizním vystoupení nazval premiéra sviní kvůli tomu, že navrhl odvolání Andreje Babiše z funkce ministra financí čtyři měsíce před volbami, a navíc o něm prohlásil, že má charisma láhve od okurek. Jak vnímáte takové výroky nejvyššího ústavního činitele na adresu premiéra?
Nemohu říci, že jsem z toho zděšená, protože takhle vystupuje několik let, co je v této funkci, a teď v tom už jen pokračuje. Je to naprostá degradace prezidentského úřadu, který, bohužel, Miloš Zeman momentálně zastává. Následek je ten, že je obrovská frustrace mezi občany i politiky. Miloš Zeman zastává nejvyšší ústavní roli, ale není z toho schopen vyvodit etické požadavky ani to, že jeho prvořadým úkolem je být v souladu s politikou vlády, a ne prohlubovat příkopy mezi sebou a dalšími ústavními politiky. To všechno naši společnost poškozuje stejně jako obraz naší země ve světě. A Miloš Zeman svým jednáním ohrožuje normální demokratický provoz naší země a dokazuje, že je mentálně nezpůsobilý zastávat prezidentský úřad. Odkazuje se neustále na dílo prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, ale jeho pokračovatelem rozhodně není. Naopak připomíná nejtemnější postavy našich moderních dějin, které v komunistické éře prezidentský úřad zastávaly.
Miloš Zeman po zvolení Donalda Trumpa doufal, že bude pozván do Bílého domu, ale dubnová návštěva se neuskutečnila, s americkým prezidentem se osobně nesešel ani na summitu NATO. Chválu prezidenta Spojených států dnes tedy vyměnil za mírnou kritiku, například prohlásil, že výzvu k arabským zemím měl prý Trump vyhlásit jinde než v Rijádu, kolébce terorismu. Jak si tuhle změnu postoje vysvětlujete? Je to důsledek zklamání z toho, že se americký prezident setkává s kdekým, například i rumunským prezidentem, ale na Miloše Zemana, který mu po jeho zvolení napsal, že je nazýván českým Trumpem, si čas zatím nenašel?
Myslím, že Miloše Zemana v zahraniční politice, ale ani v té domácí nelze brát vážně, protože on jedná pouze a jedině účelově podle toho, co posílí jeho moc. A když mu ta hračka vypadne z ruky, tak na ni šlápne. To je přesně to, co dělá ve vztahu k Donaldu Trumpovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová