Místo klidného důchodu obavy. Majitel solární elektrárny na Rakovnicku přestal důvěřovat státu
31.03.2021 9:01 | Zprávy
ROZHOVOR Josef Zoubek ze Senomat na Rakovnicku, majitel rodinné firmy s nábytkem, se rozhodl vložit své celoživotní úspory do malé solární elektrárny. Uvěřil nabídce garantované státem. Místo jistot však nyní řeší, jak neskončit na ulici. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) totiž nastavuje maximální výnosnost a fotovoltaika získala nejnižší z jednotlivých obnovitelných zdrojů, pouze 6,3 procenta. Pokud tato novela vejde v platnost v současné podobě, pak bude pro mnoho majitelů solárních elektráren likvidační.
reklama
Co bylo hlavním impulsem pro vybudování solární elektrárny?
Určitě to byla snaha o zabezpečení vlastní rodiny na horší časy, blížící se důchod, státní pobídka, ale i vhodný pozemek. V polovině roku 2009 mi bylo 57 let a uvažoval jsem, co bude dál. Tehdejší zákon o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů jsem chápal jako výzvu státu. Jelikož jsme vlastnili u obce Senomaty pozemek o velikosti asi jednoho hektaru, který nabízel ideální podmínky pro umístění fotovoltaických panelů, začal jsem o této cestě uvažovat. Přesvědčil jsem rodinu, že se nemusí projektu a její návratnosti bát, že vše je ošetřeno a zaručeno zákonem.
S jakými obtížemi jste se potýkal?
Najednou v průběhu roku 2010 byli majitelé solárních elektráren největší vyvrhelové společnosti. Bylo to pro mě opravdu nepříjemné. Zakládám si totiž na poctivosti, slušnosti a bezúhonnosti. K zákazníkům naší firmy s nábytkem jsem se vždy choval tak, aby se k nám vraceli. Neexistovalo nezaplatit fakturu včas nebo nesplácet úvěr.
V té době už projekt spolkl několik set tisíc. Kdybych tušil, co bude následovat, raději bych je obětoval a stavbu nedokončil. Stát proti nám začal zpětně podnikat kroky a žádný soud se nás nezastal. Do dnešního dne snad nikdo nepochopil, že neneseme zodpovědnost za legislativní prostředí. Vše jsem dělal dle platných zákonů.
Jak vás zasáhly jednotlivé změny podmínek?
Solární daň jsme zvládli. Oddechl jsem si hlavně díky závazku zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, že jde o poslední zásah do garantované podpory, který jednou provždy vyřeší údajnou překompenzaci. To se bohužel nestalo. Nejvíce mě zaráží fakt, že i přesto, že jsem já a další pomáhali státu splnit závazek v obnovitelných zdrojích, stát vůbec neměl potřebu s námi jednat a hledat třeba kompromisní řešení. Tento stav navíc trvá do dnešních dnů a současná situace, kdy vláda opět tlačí na změnu podmínek podpory, je toho neoddiskutovatelným důkazem.
Vládní návrh přináší pro fotovoltaiku další řadu změn. Jak konkrétně by vás novela zasáhla?
Elektrárnu o výkonu 500 kW ještě nemám splacenou. Plánované omezení maximální výnosnosti 6,3 procenta způsobí, že nebudu mít z čeho splácet úvěr. Co bude potom nevím, za posledních třicet let jsem v takové situaci nikdy nebyl. Očekávám, že mi banka bude chtít zabavit majetek, kterým ručím za úvěr a je možné, že skončím na ulici. Důchod mi snad zůstane.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.