Jak často pobýváte v České republice?
Jezdím do Čech často a sice především do Českého Těšína na polské hranici, protože přímo tam je sídlo bývalé hraniční správy - objekt, jenž dostala naše organizace POLITICAL CRITIQUE, která je zároveň hnutím. Ta polská část sídlí právě v tomto objektu.
Zabýváte se i žurnalistikou, informacemi, které se týkají spolupráce Polska, Ruska, Ukrajiny...
Je to součástí tohoto sociálního hnutí, které je aktivní především v Polsku a Ukrajině a obecně tedy ve východní Evropě. Pracujeme i v Rusku, kde ovšem jsou podmínky pro naši práci obtížné, složité. Tam se tomu dá říkat spíše underground. Nejsme tak oficiálně zastoupeni v České republice. Spolupracujeme zde spíše se spřátelenými médii a s přáteli, kteří jsou zde podobného smýšlení jako my.
Můžete zhodnotit, jak je to s Ruskem? Říkal jste, že tam je vaše hnutí jako underground... Ta situace se tam přiostřuje?
Ano, situace se zhoršila už před nějakým časem. To není teď úplně aktuální. V těch hlavních médiích se nedá mluvit o žádném opravdu nezávislém politickém médiu. To tam neexistuje. Proto některé iniciativy, jako je například to naše, mají velmi omezenou působnost. Jedná se, jak jsem již řekl, více méně o underground. V souvislosti s válkou, která právě na Ukrajině probíhá, zaznamenáváme velké znovuzrození a nárůst občanské angažovanosti, občanského hnutí. Znovu se objevila a sílí jistá protiválečná hnutí, občanská angažovanost sílí.
Byl jste účastníkem toho úplně prvního Majdanu. Jak ta iniciativa vlastně vznikla, čím si prošla a kde je dnes?
Majdan začínal jako opravdu autentické celospolečenské povstání, dalo by se tomu říci opravdu lidové povstání, protože ta původní fáze zahrnovala účast všech sociálních skupin. V tomto smyslu lze hovořit o opravdové revoluci. Bohužel tato původní revoluce celospolečenská nám byla ukradena a sice dvěma silami. Ta první síla je ultrapravicové křídlo-extrémní pravice. Ta bohužel byla na Majdanu velmi silně zastoupena. Tato jejich účast byla později využita jako záminka k rozdmýchání a prohlubování sociálního konfliktu. Takže v dnešní době viníme tuto extrémní pravici a nacionalisty z eskalace společenského konfliktu v rámci Ukrajiny. Tou druhou silou bylo přirozeně Rusko. Nedává to moc smysl, ale paradoxně právě tyto dvě síly za to mohou. Ukrajinští nacionalisté se stali spojenci Ruska. Spousta lidí je vidí jako takové užitečné idioty. Bohužel jejich účast během revoluce byla přeceněna a dostalo se jí příliš velké publicity, přestože oni tam nebyli zastoupeni zdaleka v tak velkém počtu. Ta jejich účast byla zveličována médii a především to bylo potom využíváno hojně v ruských médiích jako určitý strašák. Celou tu revoluci pak prezentovali jako dílo extrémistů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala