Jak si vysvětlujete, že hnutí LIDÉ PRO, které chtělo kandidovat v podzimních volbách, nikdy nezřídilo transparentní účet pro příjem darů, přitom lhůta pro jeho povinné zřízení uplynula 5. ledna a až na konci března Mikuláš Minář oznámil, že kandidovat hnutí nebude, přičemž celé čtvrtletí dále vybírali peníze od dárců?
Jedině tak, že se nerozhodli kandidovat. V zákonu je to skutečně formulováno tak, že pokud nějaká politická strana nebo hnutí by do voleb nešly, tak transparentní účet zřídit nemusí. To jsou i takové, o nichž třeba ani nevíme, že existují, ale pokud nejdou do voleb, tak samozřejmě transparentní účet také nezřizují. Asi takhle se lze z té jejich situace dostat ven, to znamená tvrdit, že se ještě nerozhodli kandidovat, a proto si transparentní účet nezřizovali. Není to tak, že ten 5. leden je poslední šancí, kdy se může nějaká strana přihlásit do voleb.
Zákon pochopitelně umožňuje, aby vznikla politická strana i po tom 5. lednu; nemohla by se tedy ani dříve zaregistrovat a zřídit svůj transparentní účet pro volby. Strana se hlásí do voleb až momentem podání kandidátky. A pokud ještě neví, že bude kandidovat a nevede kampaň, tak vlastně nemusí transparentní účet zřídit. Na tomhle příkladu v první řadě vidíme, že regulace volební kampaně je touto částí volebního zákona celá problematická. Jsou tam díry, ale ty tam budou vždy. LIDÉ PRO toho jenom využili.
Vidíte nějaký důvod toho, proč kampaň hnutí financoval spolek PRO ČR, přitom ten se ale nezaregistroval u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, což je v obdobných případech povinností?
Ve volebním zákonu existuje pasáž, kde se hovoří o tzv. třetí osobě vedoucí kampaň bez vědomí té kandidující strany. Pod to by snad bylo možné ten spolek PRO ČR, který tu kampaň podporoval, zařadit. Ale máte pravdu, že ten by se také měl zaregistrovat. Samozřejmě v momentě, kdy se to hnutí rozhodlo nekandidovat, je otázka, zda to byla předvolební kampaň. Jsou to takové kličky ze strany toho hnutí LIDÉ PRO, ale umožňuje jim to ta ne úplně šťastná úprava toho zákona.
Považujete za pravděpodobnější podle počínání Mikuláše Mináře a jeho lidí, že vůbec neznali zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích a zákon o volbách do Parlamentu České republiky, nebo že nikdy neměli v plánu kandidovat?
I kdyby ty zákony neznali, tak samozřejmě neznalost zákona neomlouvá. To je stará právní zásada, a potom by samozřejmě hnutí pokutu dostat mohlo. Připomenu, že i v předcházejících volbách jsme viděli, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí nakonec posoudil něco, co se i většině kandidujících politických stran zdálo, že činí dobře a v souladu se zákonem, ale úřad potom rozhodl ze své pravomoci, že to tak nebylo a ty strany pokutoval. Takže to se teoreticky může stát i v tomto případě. Ale je to vlastně nová situace, kdy hnutí vedlo kampaň, ale potom nekandiduje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník