Na Facebooku jste se věnovala komentářům k Brexitu a mimo jiného jste citovala z vaší zprávy z finančních trhů pro klienty: „Většina evropských zemí má s Británií přebytkovou obchodní bilanci. To znamená, že britské ostrovy jsou důležitým odbytištěm pro EU, ale EU je méně důležitým odbytištěm pro Británii. Jenom pomatenec se dobrovolně připraví o možnost s Brity dál bez bariér obchodovat... Když jsem tu zprávu redigovala, byla jsem v ohromném pokušení připsat tam: ...JENOM POMATENEC A EU se dobrovolně připraví o volný trh...“ Máte na mysli, že přístup na společný trh představitelé EU podmiňují tím, že Británie bude respektovat volný pohyb osob z ostatních států EU?
Ano. V podstatě Evropská unie je projekt politický, zatímco volný trh ekonomický, který existoval už dávno před existencí Evropské unie. Spojovat vystoupení z Evropské unie s přístupem na volný trh nedává tak docela smysl a dá se vysvětlit pouze prachobyčejnou mstivostí ze strany Evropské unie. Potíž je v tom, že ekonomie už dávno prokázala, že jakékoli ochranářství, vzdalování se volnému trhu je nevýhodné pro obě dvě strany, ať už se jedná o tu, která vyváží více, či tu, která vyváží méně. Pro toho, kdo vyváží víc je to samozřejmě daleko horší. Jestliže vystoupení z Evropské unie spojuje EU s tím, že Británie nebude mít přístup na jednotný evropský trh, nedává to smysl, je to jen jakási mstivost a snaha současně zastrašit další státy, aby z jednotného trhu nevystupovaly, ovšem s tím, že Evropská unie na tom ekonomicky tratí mnohem více než Velká Británie.
A to ze dvou důvodů. Za prvé proto, že EU do Británie vyváží více než Británie do EU, a za druhé, protože po ztrátě jednotného trhu to nebude mít EU čím nahradit. Její vztah k Americe není nic moc, zejména po zvolení Trumpa, zatímco vztah Britů k USA je čím dál tím vřelejší právě po zvolení Trumpa. Už teď se rýsuje, že Británie evropský volný trh nahradí volným trhem v severní Americe, nejen ve Spojených státech, ale třeba i s Kanadou. Tím pádem Británie má čím ztrátu vykompenzovat a není tak velká. EU na tom jednoznačně tratí víc. Je to naprosto neracionální, určitá emocionální záležitost, mstivost nevzdělaných politiků vůči Británii a snaha zastrašit další země typu Maďarsko, Slovensko, Polsko, Česká republika, středoevropské rebely, ale také Itálii, která svého času koketovala s tím, že by mohla vypsat referendum o vystoupení, aby se o to vůbec nepokoušela, protože: my vám to osladíme.
Očekávala jste tvrdý Brexit? Zaznívají informace, že „zabije pracovní místa a sociální systém,“ z Londýna prý odejdou velké firmy, libra padá…
Libra přestala padat, když se Mayová vyjádřila. Pokud jde o pracovní místa, opět jde o emocionální postoj kontinentu. Když vezmeme čistě postoj Britů, je velice racionální. Nejde o to, že by se snažili vyhostit lidi, kteří momentálně legálně v Británii pracují. Nasazují často na Poláky, mluví o nich možná s despektem, možná podobně jako u nás, přiznejme si to, o Ukrajincích nebo Mongolech. Současně nikdo je vyhostit nechce, protože je všichni potřebují na hůř placené práce, pokud tu jsou samozřejmě legálně. O co Britům jde, není zabití pracovních míst, ale od počátku o ekonomickou migraci. Byl to jeden ze dvou hlavních důvodů Brexitu. Nejde jim o lidi, kteří tam legálně pracují, ale o ty, kteří přicházejí za sociálními dávkami. Britové v ekonomických věcech jsou až příliš racionální na kontinentální chápání.
Pokud Londýnu nevyjdou jeho obchodní plány s Evropskou unií po Brexitu, musí mít Skotsko možnost opustit Británii. Dle agentury Reuters to řekla skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Jaké dopady nálada ve Skotsku může mít?
Nálada se může překlopit znovu na stranu odtržení, ale má to dvě ale. Předpokladům, že Britové na tom budou po vystoupení z EU hůř než teď, nevěřím. Skotové přijdou o evropské fondy, ale musí si uvědomit, že EU stojí o Velkou Británii proto, že je čistý plátce do společného rozpočtu. Kdyby se samotné chudé Skotsko chtělo připojit k EU, nebude o ně stát, protože by to byl příjemce dávek. Předpoklad Skotů, že se odtrhnou a EU je přivítá s otevřenou náručí, je naivní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá