Násilná převýchova podle Šojdrové. To není žádná pomoc. Markéta Šichtařová posílá europoslankyni drsný vzkaz

17.02.2019 15:04 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Hladovost státu po penězích se zatraceně nevyplácí. Tak varuje Markéta Šichtařová před úmysly zdanit dodatečně bankovní sektor, jehož zisk za minulý rok vzrostl proti předchozímu období o sedm miliard korun. Na možných scénářích pak ilustruje, že by nakonec mohlo v případě takového kroku dojít k tomu, že by vláda musela nějaké banky zachraňovat. Naopak vítá chystaný zákon, který nabídne malým živnostníkům sjednocení daní a odvodů do jedné paušální platby. I změnu, po níž by se živnostníci měli podrobit nejvýš pěti kontrolám za rok, ačkoli by i tento počet mohl být nižší. Aktivity europoslankyně Michaely Šojdrové nepovažuje za pomoc dětem z uprchlických táborů, ale jejich násilnou převýchovu.

Násilná převýchova podle Šojdrové. To není žádná pomoc. Markéta Šichtařová posílá europoslankyni drsný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Zatímco česká ekonomika má letos podle odhadu Ministerstva financí růst o 2,5 procenta, ostatní země Visegrádu mají růst skoro dvojnásobný. Střední hodnota analytických odhadů přisuzuje Polsku růst o 4,8 procenta a Maďarsku o 4,6 procenta. Slovensko svůj ekonomický růst hrubého domácího produktu odhaduje na 4 procenta. Co jsou hlavní důvody toho, že se má sousedním ekonomikám dařit více než té naší?

To se nedá tak úplně odbýt, jako že se sousedním zemím „daří líp“. Technicky vzato jejich růst bude letos asi vyšší, ale současně je třeba to zasadit do kontextu, který ukáže, že je to trochu jinak.

Totiž zaprvé, my rosteme z vyššího základu. Když k deseti jablkům přidáte jedno další, zvětšíte počet o deset procent. Když ale k jednomu jablku přidáte stejné jedno další, zvětšíte počet o sto procent. To jsou taková „kouzla“ statistiky. Takže z nižšího základu se roste „snadněji“, respektive rychleji. A my jako Česká republika ten základ prostě máme vyšší.

A zadruhé, vývoj HDP nelze nazírat optiku jednoho dvou kvartálů, ale musíme se dívat na dlouhodobý průměr. A česká ekonomika byla v letech 2017 – 2018 enormně přehřátá. Opakovala bych se, kdybych zde podrobně vysvětlovala, že k tomu vrchovatou měrou přispěla svou politikou zejména Česká národní banka. A v ekonomice obyčejně platí princip jakéhosi kyvadla: čím míň rostete, tím méně se následně propadnete. Čím rychleji rostete – jako my, tím výrazněji se poté propadnete. Takže pokud bychom zprůměrovali růsty České republiky a okolních zemí za posledních deset let, nakonec bychom se dostali na velmi podobné úrovně a nebyli bychom na tom vůbec tak špatně, jenom v našem případě by to bylo v poslední době víc ode zdi ke zdi, z většího růstu do výraznějšího zpomalení a pak nejspíš zase zpět.

Jak byste okomentovala skutečnost, že spotřebitelské ceny v lednu vzrostly oproti prosinci o jedno procento a v meziročním srovnání o 2,5 procenta, což docela výrazně převyšuje prognózu České národní banky s dvěma procenty?

To je vlastně spojená nádoba s oním vývojem HDP, o kterém jsme mluvili. Jak jsem říkala, česká ekonomika se v roce 2018 přehřála, byť teď už prudce zpomaluje. A vedlejším projevem tohoto přehřátí byl vyšší nárůst inflace, než ČNB čekala. Je to docela kuriózní – ČNB totiž byla tím, kdo pořád byl nespokojen s nízkou inflací a dělal vše pro to, aby inflaci zvýšil. Proto Česká národní banka intervenovala proti české koruně, proto ČNB snižovala úrokové sazby. Jenomže, trochu se jí to vymklo z ruky. A inflaci vyvolala vyšší, než sama chtěla.

Takže zatímco ještě v prosinci loňského roku meziroční tempo spotřebitelské inflace dosáhlo 2 procent, v lednu letošního roku už vystřelilo na 2,5 procenta. Inflace se tak dostává o 0,5 procentního bodu nad prognózu i stanovený cíl České národní banky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

18:28 „Nemají kontakty k Trumpovi. Vyřazeni.“ Jan Zahradil dělá tečku za Fialou i Pavlem

S příchodem Donalda Trumpa začíná nová éra v mezinárodní politice, na kterou současný český vládní e…