Není plyn, Čechům je zima, pekárny stojí. Rozdělí se Němci o ten svůj? Markéta Šichtařová nahlíží do budoucnosti

07.08.2022 17:45 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vyzval, aby domácnosti začaly šetřit už teď, protože se opravdu může stát, že v Evropě bude plynu nedostatek. Zároveň je však přesvědčen, že by třeba Německo kvůli nám zastavilo chod části svého průmyslu a o plyn by se s námi rozdělilo. „To bych chtěla vidět, jak se plyn bude v Evropě přerozdělovat v případě, že ho opravdu bude fyzický nedostatek a lidem bude zima a pekárny budou stát. Trochu se určitě přerozdělovat bude, ale ruku na srdce: Jaký mají Němci motiv dělit se s námi?“ ptá se Markéta Šichtařová.

Není plyn, Čechům je zima, pekárny stojí. Rozdělí se Němci o ten svůj? Markéta Šichtařová nahlíží do budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Za letošních prvních sedm měsíců činí schodek státního rozpočtu 192,7 miliardy korun. Loni ke konci července byl 279,4 miliardy korun, což znamenalo nejvyšší schodek od vzniku Česka. Lze ze skutečnosti, že je meziročně nižší o 86,7 miliardy korun, vyvozovat nějaké závěry o Fialově vládě, když tím vykazuje viditelně lepší výsledek než Babišova, která byla u moci ve stejném období minulého roku?

Je to samozřejmě „lepší“ než loni, jenomže pořád je to tak obrovský deficit, že o něm platí jednooký králem mezi slepými. Takto velký deficit je stále ohromným zdrojem navyšování takzvané peněžní zásoby, což má další proinflační efekt. Prostě jednoduše řečeno: Tímto deficitem vláda podporuje inflaci, a tedy plošné chudnutí.

V rozhovoru pro deník Právo premiér Petr Fiala (ODS) nevyloučil zavedení daně z mimořádných či také neočekávaných zisků. Akcie energetické firmy ČEZ, na kterou by se daň vztahovala, na to reagovaly prudkým propadem. A mateřská společnost největší české banky dle počtu klientů, České spořitelny, týž den apelovala na českou vládu, aby takovou daň nezaváděla. Může tím avizovaným krokem ODS jako nejsilnější vládní strana vůbec něco získat kromě toho, že vyhoví koaličním partnerům? Komu pomůže a kdo jí tedy za to zatleská?

Z ekonomického pohledu to smysl nedává, přinese to rozpočtu ušmudlaných pár miliard, což pro veřejné finance bude, jako když nalijete sklenici vody na rozpálený pouštní písek – zasyčí to a nezbyde po vodě ani stopy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…