Není těžké ovládat národy, když máte pod kontrolou státní televizi a rozhlas. Hitler, Stalin, dnes Soros, varuje publicista

03.03.2020 19:10 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII „Havel byl snílek a vizionář. Škoda, že se nedržel toho, co uměl,“ říká publicista Pavel Černocký. „Zlepšila se životní úroveň většiny obyvatel, ale máme tu i bezdomovectví, rozvrat zemědělství, mizerné potraviny z dovozu…“ hodnotí 30 let v demokracii a zmiňuje i nahrazení diktátu z Moskvy diktátem z Bruselu. Zavzpomínal, jak prožíval porevoluční léta a promluvil i o „divokých devadesátkách“. Vrátil se k rozdělení Československa a prozradil, jak vidí situaci na Slovensku dnes. Vyjádřil se také k otevření hranic a nevynechal ani koronavirus.

Není těžké ovládat národy, když máte pod kontrolou státní televizi a rozhlas. Hitler, Stalin, dnes Soros, varuje publicista
Foto: archiv P. Černocký
Popisek: Pavel Černocký

Od doby, kdy se v naší zemi začala budovat demokracie, uplynulo už třicet let. Jak ty tři desítky let hodnotit? Co se povedlo, co naopak nepovedlo?

Povedlo se toho dost. Hlavně se zlepšila životní úroveň většiny obyvatel. Ale hodně se toho také pokazilo. Za nástup „liberální“ demokracie jsme zaplatili vysokou daň. Konkrétně – bezdomovectví, neúcta ke státu, špatné mezilidské vztahy, tolerance k povalečství, rozvrat zemědělství, mizerné potraviny z dovozu, a hlavně nikoho v roce 1989 asi nenapadlo, že diktát z Moskvy bude rychle nahrazen diktátem z Bruselu. A našlo by se toho daleko víc. Každý občan si rád nezmíněné doplní…

Když si vzpomenete na ty porevoluční týdny, co se vám nejvíc vybaví?

Ta porevoluční naivita a to nadšení. A po pár týdnech ta dravá chuť po moci a po korytech v novém režimu. Jak se ti bývalí komunisté začali hrnout do funkcí... a naivní národ jim to baštil.

Vy jste publicista, zpěvák a také jste byl prvním československým dýdžejem. Co se pro umělce, z vašeho pohledu, po roce 89 změnilo? Přišly nové velké šance, ale také konkurence, která tady do té doby nebyla… Byla, nebo nebyla ta doba pro vás těžká?

Přesně naopak. Konečně jsem mohl dělat to, co mě (kromě muziky) bavilo. Psát do novin, dělat reportáže s politiky, komentovat události v tehdy ještě svobodné ČT. Úžasně mě to bavilo, na muziku už vlastně ani nezbýval čas. Za nějakých šest let jsem vystřídal řadu povolání, a moc jsem si to užíval. Na přelomu století jsem začal úspěšně a slušně podnikat. O tom se mi za „socíku“ mohlo jenom zdát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: David Hora

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…