Neziskovky přežily Klause a přežijí i Babiše. To proto, že jsou postavené na idealismu, vysvětluje politolog Jelínek. Jsou svobodomyslné, a proto jsou terčem

11.08.2018 19:42 | Zprávy

ROZHOVOR Plán ušetřit tři miliardy korun na neziskových organizacích je podle politologa Lukáše Jelínka ze strany Andreje Babiše a hnutí ANO snahou eliminovat prostor, který není zrovna přátelský ať už k hnutí ANO, ke komunistické straně nebo k proudům, které jsou jim blízké. „Zárodek nedůvěry v neziskové organizace je v tom, že to prostředí je volnomyšlenkářské, svobodomyslné, otevřené, že se neocitá v nějakých národních, kulturních nebo náboženských škatulkách,“ vysvětlil politolog. Větší kontrolu by uvítal v oblasti neziskového sektoru, kam teče nejvíc peněz a kde se utrácí nehospodárně, a to je sport.

Neziskovky přežily Klause a přežijí i Babiše. To proto, že jsou postavené na idealismu, vysvětluje politolog Jelínek. Jsou svobodomyslné, a proto jsou terčem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek

Neziskové organizace čekají těžké časy. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová chce ušetřit tři z necelých čtrnácti miliard, které neziskovky dostávají od státu na svoji činnost. Myslíte si, že je potřeba omezit dotace do neziskového sektoru, nebo by stačilo lépe kontrolovat využití státních prostředků?

Kontrola je namístě vždycky, ale větší kontrola by měla být především tam, kde se rozděluje nejvíc peněz, a to je oblast sportu, sportovních klubů, sportovních neziskovek, protože tam se utrácí velké peníze a často podle mne nehospodárně. Stejně tak rozumím tomu, když se vydávají peníze ze státního rozpočtu na sociální služby, že by stát měl mnohem pečlivěji kontrolovat, kam peníze tečou.

Ale jinak bych byl dost ostražitý před tím nasazováním psích hlav neziskovým organizacím, protože podle mého názoru je nejefektivnější ten stát, který dokáže přenést část svých kompetencí na neziskovou sféru, aby nedocházelo ať již k přílišné závislosti na privátní sféře nebo k nějaké enormní etatizaci (zestátnění). A neziskové organizace a občanská sdružení mají veliký význam pro společnosti v celé řadě oblasti.

Takže kontrolu ano, je třeba vidět, jak jsou peníze vynakládány, ale rozhodně bych neomezoval financování neziskovek jen proto, že se vytvoří nějaká kampaň, nějaká atmosféra ve společnosti. To ostatní je podle mne věcí politické diskuse o tom, jaký stát chceme. Jestli chceme stát více etatistický, jestli chceme stát závislý na privátní sféře nebo jestli nám záleží na rozvoji nejrůznějších občanských a neziskových aktivit.

Když jste mluvil o tom, že do sportu plyne největší část finančních prostředků od státu, o jejich neprůhledném rozdělování vypovídají mnohé kauzy, například kauza náměstkyně ministryně školství a expředsedy fotbalového svazu. Jak si vysvětlujete, že premiér Andrej Babiš prohlásil, že právě sportu by se omezení dotací týkat nemělo? Má to logiku?

Samozřejmě že Andrej Babiš se snaží naskočit na vlnu nelibosti neziskovek, především těch, které se pohybují v oblasti starosti o menšiny, o integraci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…