Novinky z Francie: Le Penová přezbrojila a je silnější, než kdy dříve. Ve vzduchu je „psycho“

29.03.2021 20:04 | Zprávy

ROZHOVOR Kupodivu ani příznivci Marine Le Penové a její Národní fronty se až tak moc neprotiví. Je sice kritická, ale moc netlačí na to, aby se bojovalo proti veškerým opatřením vlády. To říká bývalý dopisovatel deníku Le Monde z Česka Fabrice Martin Plichta, který dnes pracuje v tuzemském neziskovém sektoru. Například pro obecně prospěšnou společnost SIRIRI nebo na různých kulturních projektech. Ve své rodné zemi, kterou čeká hned několik voleb, byl naposledy loni o Vánocích, ale skrze internet a média je s ní stále spojen pupeční šňůrou.

Novinky z Francie: Le Penová přezbrojila a je silnější, než kdy dříve. Ve vzduchu je „psycho“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fabrice Martin Plichta, francouzský novinář působící v Praze

Jak to tam vypadá v době koronakrize?

Celkem podobně jako v Česku. Část lidí to bere dost lehkovážně, ale většina se snaží dodržovat vládní opatření. A když musejí jet do práce, tak jezdí s respirátorem. Je pravda, že u nás platí různé stupně omezení podle toho, kde žijete. Tvrdý lockdown se dotýká Paříže a přilehlých oblastí, také některých regionů na severu a jihu Francie.

Nicméně tam máte pořád otevřené základní a střední školy. Je to správně?

To je nejlepší rozhodnutí, které mohla francouzská vláda v době koronakrize udělat. Samozřejmě že případy nakažení nemocí covid-19 ve školách existují, ale jde opravdu jen o mizivé procento. Učitelé riskují, ale kupodivu nemocnost u nich není tak velká. A je dobře, že děti nejsou odtrženy od školy, kamarádů a žijí skoro normálním životem.

Jak velký je ve Francii nedostatek vakcín proti nemoci covid-19?

Vládne tam nedostatek, ale ten vládne v celé Evropě. Je to všude podobné.

Zrovna vakcinační politiku měla z velké části na starosti Evropská komise. Zklamala i Francouze?

Ano, máte pravdu. Francouzi jsou z toho také dost rozčarovaní. Hodně Francouzů podle mě chápe určitou solidaritu mezi státy, aby všichni mohli dostat vakcíny za rozumnou cenu, ale když na vakcínu musejí čekat, tak jsou naštvaní. Problém je třeba s britskou vakcínou AstraZeneca. Ta farmaceutická společnost navíc dost mlží. Na druhou stranu se nedávno našlo třicet milionů vakcín AstraZeneky ve skladech v Itálii. Prostě jsou s ní potíže.

Jako novinář chodím na, jak se u nás říká, „anticovidové demostrace“. Protestují tam lidé, kteří se vymezují proti nařízením vlády, rouškám a očkování. Jak je to v zemi galského kohouta?

Jak já to sleduji, tak dost jinak. Francie je jednou z mála zemí, kde jsou podobné demostrace minimální. Je jich pár, konají se málo a účast je mizerná. To ale neznamená, že ve Francii nejsou pochybovači. Většina z nich ale nedemonstruje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…