Nový šéf starostenského hnutí o pevných vztazích s TOPkou, diktátorovi na liberecké radnici i pravdě o čerpání dotací

06.04.2014 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Martin Půta svoji politickou kariéru odstartoval jako úspěšný starosta příhraničního Hrádku nad Nisou. A postupuje stále výše. Druhým rokem je hejtmanem Libereckého kraje, před pár dny se stal předsedou Starostů a nezávislých (STAN). ParlamentníListy.cz si s ním povídaly v půlnočním rozhovoru o spolupráci Starostů s TOP 09, čerpání evropských dotací, letošních volbách, Putinovi na liberecké radnici a Krymu.

Nový šéf starostenského hnutí o pevných vztazích s TOPkou, diktátorovi na liberecké radnici i pravdě o čerpání dotací
Foto: hns
Popisek: Martin Půta v půlnočním rozhovoru

Tento rozhovor je sobotní půlnoční. Co děláte obvykle o tomto čase?

Bývaly časy, kdy jsem v sobotu o půlnoci nespal. Ale v posledních letech většinou spím, až na výjimky, kdy je plesová sezona, nebo v létě při městských slavnostech v Hrádku nad Nisou či na hrádeckém rockovém létě. Tuto sobotu už budu určitě odpočívat. Ale teď jste mě nalomil, možná počkám do půlnoci a přečtu si na ParlamentníchListech.cz tento rozhovor.

V tištěných médiích jsem si všiml, že se spekukuje o možné roztržce mezi vašimi Starosty a TOP 09. Dočetl jsem se, že „poté, co se do čela Starostů a nezávislých postavil liberecký hejtman Martin Půta, se mezi oběma partajemi zostřily spory o budoucí spolupráci. Ve stranách se mluví o tom, že by těsné spojenectví mohlo skončit na všech úrovních“. Jak to tedy je, pane hejtmane?

Četl jsem to. Spekulace a podobné úvahy jsou prací novinářů. Chápu jistou nervozitu některých kolegů z TOP 09 v těch komentářích. Ale máme uzavřenou smlouvu, která platí do konce volebního období Poslanecké sněmovny. Pokud si ji kolegové důkladně přečtou, zjistí, že umožňuje oběma subjektům na úrovni regionální a komunální kandidovat samostatně, a toho my chceme využít. Smlouvu nebudeme a nechceme vypovídat. Mám informaci, že poslanecký klub funguje dobře. V opozici je to koneckonců o práci jednotlivých poslanců a jejich osobním nasazení, než o čemkoliv jiném. Nemyslím si, že by došlo k nějakému neočekávanému vývoji.

Smlouva je do roku 2017. Platí i pro příští parlamentní volby?

Je uzavřena pro toto volební období sněmovny. Jakým způsobem budou vypadat kandidátky v příštím období, to musí oba subjekty zvážit, rozmyslet, vyjednat. Ale o tom, co bude v roce 2017, když si člověk přečte titulní stránky novin, kde se dva vládní partneři pouští jeden do druhého, opravdu spekulovat nechci.

Jakou formu spolupráce s topkou chystáte u letošních evropských voleb?

U evropských voleb máme koaliční kandidátku TOP 09 a STANu. Schvalovala se před měsícem. Je to dokonce posunuté oproti parlamentním volbám, kdy byla kandidátka TOP 09 a na té byli na základě dohody nasazeni naši kandidáti.

A v komunálních volbách to bude jak?

To si musí zvážit naši členové a TOP 09, jestli budou kandidovat společně, nebo každý zvlášť a budou spolupracovat po volbách. To jsou věci, do kterých se z centra jedné nebo druhé politické strany těžko hovoří. A myslím, že to ani nejde. Řídit z jednoho místa více než šest tisíc kandidátek po celé republice, to je nereálná představa.

Ve čtvrtek jsem byl na mítinku Andreje Babiše v Liberci. On mimo jiné prohlásil, že v čerpání evropských dotací jsme údajně nejhorší v Evropě. Co si o tom jako regionální politik myslíte?

Myslím si, že to není pravda. Zjišťoval jsem si tuto záležitost u lidí, kteří se čerpání evropských dotací věnují. A podle nich není pravda, že jsme poslední. Nejsme mezi nejlepšími, ale rozhodně ani mezi nejhoršími.

Nicméně problémy s čerpáním určitě máme. Ministr financí to odůvodnil chybějící strategií a také tím, že se za premiéra Paroubka čerpání evropských peněz převedlo na regionální operační programy, na kraje. A tam se to dle jeho slov různě pytlíkovalo... S tím možná souvisí probublávající skandál v Liberci, kdy protikorupční policie prošetřuje místní pobočku ROPu. Jak vidíte vy tento problém?

Tak jednoduché to není. Od začátku nebyla nastavená jasná pravidla, konkrétní odpovědnosti jednotlivých orgánů. Třeba od loňského roku už není Úřad na ochranu hospodářské soutěže tím, kdo může rozhodovat, jestli veřejné zakázky v rámci evropských dotací byly, či nebyly v pořádku. Změnila se pravidla v průběhu hry. To je jedna z příčin. Vůbec přitom nechci obhajovat věci kriminálního charakteru, kdy se teď vyšetřuje na ROPu Severozápad, konkrétně v jeho liberecké kanceláři. Což ale není doménou jen ROPu, v řadě dalších fondů se řeší konkrétní případy, kdy někdo vzal nějaký úplatek od někoho jiného. Jde spíše o systémový problém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…