O jakých „výdajích na válku“ to mluvíte? Šichtařová a Stanjurovy čáry s deficitem

04.12.2022 16:46 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ „Naše tanky řízené českými tankisty jezdí po Ukrajině? Ne? Tak o jakých výdajích zde mluvíme?“ reaguje Markéta Šichtařová na slova českého ministra financí Zbyňka Stanjury, že prioritou české vlády je pokrytí výdajů souvisejících s válkou na Ukrajině. Ani další vyjádření strážce státní kasy, že budeme muset šetřit ve školství, se jí pranic nezamlouvá. V té souvislosti připomíná, že mladá generace už má nižší IQ než ta před 50 lety proto, že nejsme nuceni myšlení používat.

O jakých „výdajích na válku“ to mluvíte? Šichtařová a Stanjurovy čáry s deficitem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. „Tři sta miliard je velký deficit, já to nezlehčuji,“ přiznal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a s energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válkou na Ukrajině. Věděla byste o něčem, co se významem těmto dvěma prioritám blíží a co mělo být také zdůrazněno a vyzdviženo?

Mě by náramně zajímalo, jaké máme „výdaje související s válkou na Ukrajině“. Naše tanky řízené českými tankisty jezdí po Ukrajině? Ne? Tak o jakých výdajích zde mluvíme? Že by drahé energie? To sotva, protože o nich pan Stanjura mluvil v jiném bodě. Nemohu si pomoci, tohle je opět jen umělý hromosvod. Svalování viny za hluboký deficit rozpočtu na válku, aniž bychom ale viděli skutečně přímou souvislost.

K vaší otázce: Ano, vím o jiné prioritě. A to zmírnění inflace. Jak? Řeknu vám to jinak: Inflace má celkem tři zdroje: expanzivní monetární politiku, expanzivní fiskální politiku a zelenou politiku. Neboli ve všech třech případech státem řízenou politiku. Tyto tři zdroje se propisují do části inflace tažené spotřebou a do části inflace tažené náklady. Monetární politika již své udělala. Ale fiskální politika neudělala nic. Abychom snížili inflaci, musíme také snížit schodek veřejných financí. Snížit schodek znamená snížit VÝDAJE z rozpočtu. Vláda dělá pravý opak: Snaží se zvýšit příjmy, zvýšit přerozdělování – a tím vlastně inflaci podporuje.

V pondělí zveřejněné údaje ve Statistické ročence 2022 od Českého statistického úřadu ukázaly, že životní úroveň v Česku se loni vůči evropskému průměru relativně snížila. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly se snížil o dva procentní body na 91 % průměru Evropské unie. Přesto je Česko za Maltou druhou nejlépe postavenou zemí z těch, které vstoupily do EU po roce 2000. Čím je to naše postavení dáno?

Je to způsobeno tím, že jsme si žili hlavně během pandemie nad poměry na dluh. Uzavírky spojené s programem Antivirus a s rozdáváním peněz vedly k vyšší inflaci, než je průměr Evropské unie. A kvůli vyšší inflaci taky rychleji chudneme. Vlastně se tak skutečně dá říci, že jsme si během pandemie půjčovali z budoucnosti a dnes za to platíme.

Slovenský premiér Eduard Heger oznámil, že v příštím roce se tamním domácnostem nezvýší cena elektřiny, cena plynu i tepla vzroste shodně o 15 %. Pokud by nezasáhla vláda, zvýšila by se cena elektřiny v průměru o 380 %, plynu o 225 % a tepla o 80 %. Téměř současně vyšla i zpráva, že schodek státního rozpočtu Slovenska za prvních 11 měsíců letošního roku meziročně klesl o polovinu na 2,61 miliardy eur (63,5 miliardy Kč). Někoho může napadnout, proč to takhle nejde i u nás. Nebo to jsou dvě informace, které o hospodaření nám tolik blízkých sousedů zas až tolik nevypovídají?

Jsou to dvě oddělené informace. Slovákům se podařilo snížit schodek rozpočtu, a to je dobře, to jim velmi prospěje. Teď si to ale zase trochu pokazí tím, do jak vysoké míry budou energie z rozpočtu dotovat – a tím jim schodek veřejných financí nejspíš zase naroste. A vlastně tak budou dělat to, co jsme my dělali během pandemie a o čem jsme před chvilinkou mluvili, totiž budou si půjčovat z budoucnosti. Ale abych to nezlehčovala nebo nezamluvila: To je pro Slováky rozhodně pozitivní, že se jim alespoň podařilo tak výrazně snížit schodek. A všimněte si taky, o kolik mají nižší inflaci než my, neboť to spolu souvisí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFrantišek Janota , 04.12.2022 17:33:59
Jak všichni víme,tak Stanjura je blbec nobádaný!!!

|  6 |  0

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…