O tom se mlčí! Nejen Dukovany, ale i Temelín. Spekulanti s povolenkami. Expert promluvil
31.01.2022 13:44 | Rozhovor
Podle energetického experta Jiřího Strachoty se v celé Evropské unii záměrně mlčí o jednom důležitém aspektu, který souvisí s tolik preferovaným přechodem na „zelenou energii“. „Aby elektřina zůstala dobrým sluhou a nestala se zlým pánem, musí být neustále v elektrické síti rovnováha mezi výrobou a spotřebou,“ upozornil na zásadní nevýhodu obnovitelných zdrojů Jiří Strachota ze Svobodných.
reklama
Naše země čelí v novodobé historii bezprecedentní energetické krizi a miliony domácností, stejně jako většina firem a živnostníků, se potýká se zdrcujícími dopady zdražování energií. Proč jsme se podle vás dostali do této situace?
Elektřina je zcela výjimečnou komoditou. Zdaleka nejlépe se přepravuje a zdaleka nejhůř se skladuje. Aby zůstala dobrým sluhou a nestala se zlým pánem, musí být neustále v elektrické síti rovnováha mezi výrobou a spotřebou. O tomto imperativu jsme v boji proti CO2 z EU neslyšeli. Prý stačí instalovat dostatek větrníků a solárů, které vyrobí stejné množství čisté elektřiny náhradou za špinavou. Takže se zavírají uhelné elektrárny (fuj CO2) i jaderné elektrárny (běda Fukušima). Ale tím podražilo udržení rovnováhy elektrické sítě. Obnovitelné zdroje energie (OZE) nevyrábějí na náš povel na rozdíl od těch zavíraných. Můžeme je nazvat také občasnými zdroji energie... Protože celý rok málo foukal vítr, chyběla energie z OZE a narostla poptávka po „špinavé energii“. Jenže její výroba musí být drahá, aby se nevyplatila. Toho se dociluje bruselskými emisními povolenkami, bez nákupu kterých se vyrábět nesmí. Objem povolené výroby EU zmenšuje, takže cena povolenek nutně roste. Jsou investicí bez rizika poklesu ceny. Až bude elektřina dostatečně drahá, zaplatí výrobci spekulantovi, aby ji směli vyrobit. Z hlediska byrokracie EU to ani nevypadá jako střílení do vlastní nohy, protože EU inkasuje veškerý výnos z prodeje povolenek.
Navíc v ČR vzniklo drama ukončením činnosti obchodníka elektřinou Bohemia Energy (a dalších mnohem menších), jehož obchodní model nebyl slučitelný s růstem cen na burze. Tak se náhle jako jeden muž každý desátý odběratel ocitl u dodavatele poslední instance (DPI). Ten pro něj neměl předem nakoupenu energii v základním pásmu, takže ji musí kupovat za okamžitou („spotovou“) cenu. To znamená, že někdo musí tu energii vyrobit neplánovaně, což něco stojí.
Mnozí mluví o tom, že na vině jsou spekulace s energetickými povolenkami, jiný obviňují Green Deal, další ukazují prstem na Rusko, které přiškrcuje dodávku plynu do Evropy. V čem vy osobně vidíte ten největší problém?
Největším problémem je politický tlak na zavření jaderných a uhelných elektráren, za které neexistuje náhrada pro udržení rovnováhy elektrické sítě. Emisní povolenky jsou jedním nástrojem tohoto tlaku, Green Deal je nový program uplatnění tlaku. Na globální úrovni (OSN aj.) převládá názor, že největším nebezpečím pro planetu je oteplení, tání ledovců (až do znovuzeleného Grónska) a zvýšení hladiny oceánu snad až o 3 m během příštích 150 roků. A že příčinou oteplení je právě jen CO2 ze spalování fosilních paliv. Ochrana proti riziku zničení naší civilizace už tento týden srážkou s asteroidem nebo velkou sluneční protuberancí je asi nedostatečně misantropická pro hnutí pokrokových intelektuálů. Hlavním terčem pokrokové misantropie je bílý muž a bílá žena pocházející historicky z Evropy, proto je EU v odčiňování jejich hříchů nejhorlivější. Dříve narozený našinec si vzpomene na pokrokové úsilí zahřát planetu větším pohlcením slunečního tepla sypáním sazí na polární čepičky v 70. letech. A naši rodiče zažili eugenické pokrokové hnutí, jehož popularita poklesla po druhé světové válce, zejména pro velký rozvoj v hitlerovském Německu.
Rusko jen důsledky pokrokového politického tlaku v EU takticky využívá. Plyn prodávat potřebuje a kapacita dodávek do Číny je sotva čtvrtinová proti plynovodům do Evropy. Čína dnes dováží LNG z USA a po otevření plánovaného druhého plynovodu z Ruska bude více LNG z USA k dispozici pro nás. USA se staly největším světovým vývozcem LNG a směřují k dalšímu růstu produkce. Takže nevidím vážnou hrozbu od Ruska v zásobování Evropy plynem.
Čím dál častěji se mluví o tom, že příčinou energetické krize je zcela liberalizovaný trh, v rámci kterého sice Česká republika „levně“ vyrábí elektrickou energii, tu však posílá na evropskou burzu, ze které pak energii zpětně kupuje za raketově rostoucí ceny. Bylo tedy chybou energetický trh liberalizovat?
O obchodování českou elektřinou na burzách v Lipsku a Praze nemám valnou představu. Jsem ctitelem neviditelné ruky trhu a z tohoto hlediska proti trhu nechci vystupovat. Problém ceny silové elektřiny pro české odběratele můžeme docílit změnou sazby daně z elektřiny na vhodné záporné číslo v § 6 odst. (2) zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů 261/2007 Sb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.