O tom se mlčí! Nejen Dukovany, ale i Temelín. Spekulanti s povolenkami. Expert promluvil

31.01.2022 13:44 | Rozhovor

Podle energetického experta Jiřího Strachoty se v celé Evropské unii záměrně mlčí o jednom důležitém aspektu, který souvisí s tolik preferovaným přechodem na „zelenou energii“. „Aby elektřina zůstala dobrým sluhou a nestala se zlým pánem, musí být neustále v elektrické síti rovnováha mezi výrobou a spotřebou,“ upozornil na zásadní nevýhodu obnovitelných zdrojů Jiří Strachota ze Svobodných.

O tom se mlčí! Nejen Dukovany, ale i Temelín. Spekulanti s povolenkami. Expert promluvil
Foto: Archiv Jiřího Strachoty
Popisek: Jiří Strachota ze Svobodných

Naše země čelí v novodobé historii bezprecedentní energetické krizi a miliony domácností, stejně jako většina firem a živnostníků, se potýká se zdrcujícími dopady zdražování energií. Proč jsme se podle vás dostali do této situace? 
 
Elektřina je zcela výjimečnou komoditou. Zdaleka nejlépe se přepravuje a zdaleka nejhůř se skladuje. Aby zůstala dobrým sluhou a nestala se zlým pánem, musí být neustále v elektrické síti rovnováha mezi výrobou a spotřebou. O tomto imperativu jsme v boji proti CO2 z EU neslyšeli. Prý stačí instalovat dostatek větrníků a solárů, které vyrobí stejné množství čisté elektřiny náhradou za špinavou. Takže se zavírají uhelné elektrárny (fuj CO2) i jaderné elektrárny (běda Fukušima). Ale tím podražilo udržení rovnováhy elektrické sítě. Obnovitelné zdroje energie (OZE) nevyrábějí na náš povel na rozdíl od těch zavíraných. Můžeme je nazvat také občasnými zdroji energie... Protože celý rok málo foukal vítr, chyběla energie z OZE a narostla poptávka po „špinavé energii“. Jenže její výroba musí být drahá, aby se nevyplatila. Toho se dociluje bruselskými emisními povolenkami, bez nákupu kterých se vyrábět nesmí. Objem povolené výroby EU zmenšuje, takže cena povolenek nutně roste. Jsou investicí bez rizika poklesu ceny. Až bude elektřina dostatečně drahá, zaplatí výrobci spekulantovi, aby ji směli vyrobit. Z hlediska byrokracie EU to ani nevypadá jako střílení do vlastní nohy, protože EU inkasuje veškerý výnos z prodeje povolenek.
 
Navíc v ČR vzniklo drama ukončením činnosti obchodníka elektřinou Bohemia Energy (a dalších mnohem menších), jehož obchodní model nebyl slučitelný s růstem cen na burze. Tak se náhle jako jeden muž každý desátý odběratel ocitl u dodavatele poslední instance (DPI). Ten pro něj neměl předem nakoupenu energii v základním pásmu, takže ji musí kupovat za okamžitou („spotovou“) cenu. To znamená, že někdo musí tu energii vyrobit neplánovaně, což něco stojí.
 
Mnozí mluví o tom, že na vině jsou spekulace s energetickými povolenkami, jiný obviňují Green Deal, další ukazují prstem na Rusko, které přiškrcuje dodávku plynu do Evropy. V čem vy osobně vidíte ten největší problém?
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

4:44 Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

„K obyčejnému vojákovi v poli se nedostane téměř nic, zatímco lízači v kancelářích jedou permanentní…