Plán na reorganizaci elitních policejních útvarů budí značné emoce, jejichž výstupem byl odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty nejen z čela útvaru, ale od policie jako takové. Šlachtu považují elitní státní zástupci, Andrej Babiš i některá média za rovného, poctivého, slušného policistu, jehož útvar byl dobrým partnerem státního zastupitelství. Jiní mu ale vyčítali, že si pod sebe stahuje případy, které mu nepřísluší, a je příliš velký „střelec“, tedy že spektakulárně jde po ekonomických a politických špičkách, aniž má důkazy. Kde je pravda?
Pokud chcete bojovat proti mafii, což je zločin prorostlý do státního aparátu, tak se bez médií neobejdete. Bojujete proti silnějšímu. Mafián se liší od běžného zločince tím, že má zavázány části politických špiček, kterým může v případě potřeby zavolat. Policista, který pracuje v této oblasti, je jako zahradník, jenž vyřezává na zahrádce rostlinu bolševník, a pokud se mu jich podaří vyřezat aspoň několik, je to obrovský úspěch. Práce těchto policistů je podobná nošení balvanu na horu a on těsně před vrcholem spadne, aby jej dole vzal další policista a zase se jej pokusil vynést. Pokud se to neděje, po čase selžou všechny složky státního aparátu, stanete se čistou banánovou republikou.
Vy jste jako advokátka a bývalá soudkyně zažila s policií ledacos. Jaké máte vy osobně zkušenosti s prací dotčených policejních útvarů, které se mají slučovat? Budí ve vás tato reorganizace důvěru?
Ano, zkušenosti mám s oběma. Pamatuji si dobu, kdy protikorupční policie byla ještě policií, jež řešila takové kauzy, jako je trestná činnost Radovana Krejčíře, byla jsem advokátkou těch, kteří si na vlastní kůži zkusili, co přijde, pokud se příčíte zájmům mafie a nechcete jí vyhovět. Úspěchy protikorupční policie vedly nutně k personálním změnám na tomto útvaru, aby se takové věci, jako je zasahování do nejvyšších pater, už dál neděly. Všech deset policistů v čele s Karlem Tichým bylo doslova údernou jednotkou, která zatočila se stojatými vodami mafiánské selanky spojené s politickými špičkami. Odchod těchto policistů do civilu byl zákonitý, nikdo, kdo porozuměl, jak tento systém funguje, jejich věčný policejní život nemohl předpokládat. Co se týká ÚOOZ, v době, kdy protikorupční bylo se svými úspěchy na výsluní, naopak v ÚOOZ valné výsledky neměli. Je třeba ale být k nim objektivní, oni už jeden silný zásah do svých řad měli poté, co vyšetřovali takové kauzy, jako je rumová aféra v polovině 90. let. Pokud bych to mohla ovlivnit já, tak bych je rozhodně neslučovala. U nás se nepohodlní policisté, státní zástupci ani soudci nestřílejí. V naší zemi se reorganizují a těm skalním je otráven život tak, aby úplně odešli. Jsme oproti jiným zemím takoví sametoví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo