Ondřej Neff zachytil, co se zde spunktovalo proti Zemanovi. A ač nerad, musí uznat, že...

20.10.2016 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Na varovný osud Čtyřkoalice, ze které dnes existuje už pouze KDU-ČSL, ukazuje spisovatel a vydavatel Neviditelného psa Ondřej Neff při úvahách o spojenectví mezi lidovci a Starosty. Vznáší také dotaz, k čemu je vlastně dobrá topka, která prohrává v konkurenčním souboji s ODS. I přestože je podle něj Petr Fiala takový Sobotka namodro. „Seriózní člověk, to, co říká, má hlavu a patu. Aby ale vytasil šavli a všichni utíkali za ním na zteč, na to prostě nemá charisma,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Za prezidenta by si přál Petra Pitharta, ale v přímé volbě podle jeho názoru nemá nikdo proti Miloši Zemanovi šanci.

Ondřej Neff zachytil, co se zde spunktovalo proti Zemanovi. A ač nerad, musí uznat, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Neff

V médiích se od začátku týdne spekuluje o spojení lidovců a STAN. Předseda STAN zásadně odmítl, že by zradili TOP 09, a ujistil, že jejich podaná ruka platí. Přesto, pokud by příští rok šli lidovci a Starostové společně do voleb, mohli by zaujmout středopravicové voliče, a oslabit tím Andreje Babiše?

Na tato koaliční spojenectví do parlamentních voleb příliš nevěřím. Aritmetická synergie tady neplatí. Volič má určité sympatie a antipatie. Myslím, že spojenectvím klesne celkový potenciál, než aby narostl. Starostům a nezávislým se podařilo vyvolat zájem části veřejnosti. Mají v ruce trumf, spravují obce. Každý se může podívat, jak je spravují. To je věcný přístup. Byli s topkou, a když do toho šli sami, tak je to neoslabilo, ale naopak posílilo. Na tomhle příkladu je vidět, že spojenectví nemusí mít pozitivní výsledek.

Je tu ale rozdíl v tom, že v současné době – jak ukazují výsledky krajských a senátních voleb – jsou KDU-ČSL a TOP 09, co se týče přízně voličů, trochu někde jinde. Topka Starosty mohla srážet výsledkově dolů, což by lidovci nemuseli. Například zcela jasně vyhráli senátní volby, i když při té mizivé účasti je těžké z nich něco vyvozovat...

Je pravda, že lidovci měli v senátních volbách úspěch. I když záleží také na analýze těchto výsledků, jestli k těmto volbám nešlo větší procento voličů lidovců než jiných stran. Že jsou to lidé spořádaní, konzervativní, vědí, že občan má chodit k volbám. Tak tam prostě šli. Kdežto sympatizanti jiných stran k nim nešli. Z toho se ale nedá mechanicky vyvozovat chování voličů v parlamentních volbách, kdy vědomí důležitosti těchto voleb k nim přivede i jiné lidi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…