Orbán má legitimitu vládnout. Ústavní právník dělá jasno v obviněních, která proti Maďarsku vznesla EU

22.09.2018 19:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Uprchlíci u nás ve větší míře nejsou. Zásadně k tomu však přispělo Maďarsko účinnou ochranou svých hranic. Tím chrání nejen sebe, ale i nás,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz právník, vysokoškolský pedagog a někdejší rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Zdeněk Koudelka. Orbán je podle Koudelky „silný politik“, který u voličů v Maďarsku opakovaně vítězí a má tak „legitimní právo vládnout“. „Maďarsku je předhazováno, že jeho občané nejsou schopni se správně rozhodnout ve volbách. Jde o typickou nadřazenost vůči obyčejným lidem,“ říká Koudelka na konto kárného řízení vůči Maďarsku, jehož zahájení odhlasoval Evropský parlament. Koudelka také sdělil, jak vidí současný návrh europoslankyně Šojdrové na přijetí padesátky syrských sirotků do Česka.

Orbán má legitimitu vládnout. Ústavní právník dělá jasno v obviněních, která proti Maďarsku vznesla EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Je krátce před komunálními volbami. Kampaň, zdá se, začíná přiostřovat. V severočeském Mostě jde do voleb sdružení s heslem „Postavíme vesnici pro lůzu“. V Jihlavě jeden lokální politik rozkopal stánek SPD. S heslem „Nulová tolerance cizincům“ do voleb vystartoval primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Co na úroveň letošní předvolební kampaně v Česku říkáte? Hledáme každé volby „nové dno“ kampaně, nebo se již jedná o ustálený evergreen české politické scény?

Volební kampaně chtějí zaujmout voliče a budou vždy vyhrocené. Konečně, podívejme se na Španělsko. Tam madridská vláda posílá na Katalánce zvláštní policejní jednotky a zavřela představitele katalánských stran do vězení. A to vše proto, že chtějí pro svůj národ právo na sebeurčení. Madrid se dnes chová jako vídeňská a budapešťská vláda proti slovanským národům před 100 lety. Vedle toho jsou hesla na plakátech slabým odvarem.

Hodně akcentovaným tématem těchto voleb jsou i uprchlíci. Často se proti tomu objevuje argument, že u nás přece žádní uprchlíci nejsou. Mluví se o populismu a politice strachu. Co si o tom myslíte? Existuje nějaký důvod, proč by jedním z témat českých komunálních vole, měli být zrovna migranti a uprchlíci, nebo je to skutečně jen způsob, jak snadně a lacině nasbírat u volebních uren hlasy?

Uprchlíci u nás ve větší míře nejsou. Zásadně k tomu však přispělo Maďarsko účinnou ochranou svých hranic. Tím chrání nejen sebe, ale i nás. Kdyby uprchlická vlna zaplavila Maďarsko, směřovala by do Německa přes Slovensko, Moravu a Čechy. Lidé vidí, že masy migrantů jsou v Rakousku a v Německu, a bojí se toho, že budou nuceně nějakým bruselským rozhodnutím přerozděleni do jiných států.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: O čem se jedná v přísném utajení. Babiš měl pravdu

4:40 Keller: O čem se jedná v přísném utajení. Babiš měl pravdu

„Dospělo to už tak daleko, že vládní strany jednají v přísném utajení o otázkách, které mohou ovlivn…