Orbán má legitimitu vládnout. Ústavní právník dělá jasno v obviněních, která proti Maďarsku vznesla EU

22.09.2018 19:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Uprchlíci u nás ve větší míře nejsou. Zásadně k tomu však přispělo Maďarsko účinnou ochranou svých hranic. Tím chrání nejen sebe, ale i nás,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz právník, vysokoškolský pedagog a někdejší rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Zdeněk Koudelka. Orbán je podle Koudelky „silný politik“, který u voličů v Maďarsku opakovaně vítězí a má tak „legitimní právo vládnout“. „Maďarsku je předhazováno, že jeho občané nejsou schopni se správně rozhodnout ve volbách. Jde o typickou nadřazenost vůči obyčejným lidem,“ říká Koudelka na konto kárného řízení vůči Maďarsku, jehož zahájení odhlasoval Evropský parlament. Koudelka také sdělil, jak vidí současný návrh europoslankyně Šojdrové na přijetí padesátky syrských sirotků do Česka.

Orbán má legitimitu vládnout. Ústavní právník dělá jasno v obviněních, která proti Maďarsku vznesla EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Je krátce před komunálními volbami. Kampaň, zdá se, začíná přiostřovat. V severočeském Mostě jde do voleb sdružení s heslem „Postavíme vesnici pro lůzu“. V Jihlavě jeden lokální politik rozkopal stánek SPD. S heslem „Nulová tolerance cizincům“ do voleb vystartoval primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Co na úroveň letošní předvolební kampaně v Česku říkáte? Hledáme každé volby „nové dno“ kampaně, nebo se již jedná o ustálený evergreen české politické scény?

Volební kampaně chtějí zaujmout voliče a budou vždy vyhrocené. Konečně, podívejme se na Španělsko. Tam madridská vláda posílá na Katalánce zvláštní policejní jednotky a zavřela představitele katalánských stran do vězení. A to vše proto, že chtějí pro svůj národ právo na sebeurčení. Madrid se dnes chová jako vídeňská a budapešťská vláda proti slovanským národům před 100 lety. Vedle toho jsou hesla na plakátech slabým odvarem.

Hodně akcentovaným tématem těchto voleb jsou i uprchlíci. Často se proti tomu objevuje argument, že u nás přece žádní uprchlíci nejsou. Mluví se o populismu a politice strachu. Co si o tom myslíte? Existuje nějaký důvod, proč by jedním z témat českých komunálních vole, měli být zrovna migranti a uprchlíci, nebo je to skutečně jen způsob, jak snadně a lacině nasbírat u volebních uren hlasy?

Uprchlíci u nás ve větší míře nejsou. Zásadně k tomu však přispělo Maďarsko účinnou ochranou svých hranic. Tím chrání nejen sebe, ale i nás. Kdyby uprchlická vlna zaplavila Maďarsko, směřovala by do Německa přes Slovensko, Moravu a Čechy. Lidé vidí, že masy migrantů jsou v Rakousku a v Německu, a bojí se toho, že budou nuceně nějakým bruselským rozhodnutím přerozděleni do jiných států.

Před několika dny tuzemská média ovládlo nové téma. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) navrhla, aby ČR přijala padesátku syrských sirotků mezi 12 a 17 lety z utečeneckých táborů v Řecku, a to jako humanitární gesto. Premiér Andrej Babiš tento nápad odmítl. Co na tento nápad říkáte? Měli bychom ty sirotky či nezletilce bez doprovodu z čistě humanitárních důvodů přijmout, či nikoliv?

Tuto kauzu vnímám jako součást předvolební kampaně. Pro mezinárodní adopce a pohyb dětí platí přísná právní pravidla, která brání obchodu s dětmi. Významný je postoj státu, jehož jsou děti občany. Naše velvyslankyně v Sýrii uvedla, že syrské právo neumožňuje adopce do ciziny. Pochybuji, zda europoslankyně Šojdrová si je vědomá veškerých právních náležitostí. Bylo by dobré znát i stanovisko Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně, který řeší adopce z ciziny. Děti ve věku 12-17 let již přiměřeně k své rozumové vyspělosti mají právo vyjádřit se ke své budoucnosti. Případný přesun do jiného státu by musel být s jejich souhlasem. Šojdrová nemá souhlas těchto dětí.

Návrh na přijetí nicméně Poslaneckou sněmovnou neprošel. Kdybyste byl poslanec, jak byste v této věci hlasoval?

Získal bych si informace o právní možnosti tohoto aktu. Je iluzorní si myslet, že náš stát může jen tak někde v cizině nabrat děti a dovézt je k nám. Právě Německo prošlo zkušeností, kdy hromadné adopce z chudých rozvojových zemí do bohatého Německa, které na první pohled vypadají jako pozitivní, vedly k obchodu s dětmi ovládanému organizovaným zločinem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…