Pálí nás dobré bydlo? Klima lidé řeší, když nejsou sociální problémy. A mluvit o „zločinech privatizace“ je úplně absurdní, kroutí hlavou politolog Mrklas

19.07.2019 12:59 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU S trochou nadsázky nás pálí dobré bydlo. Tak vidí politolog Ladislav Mrklas z institutu CEVRO letošní vlnu protestů a celkové „blbé nálady“, kterých jsme letos svědky. Od roku 1989 podle něj zbohatli všichni, jen někteří méně než ostatní, a právě to plodí frustraci a rovněž bezhlavé zadlužování, které vede k exekucím a dalším věcem, které mizernou náladu ještě prohlubují. U protestů proti Andreji Babišovi připomněl paradox, že náměstí a pláně z podstatné části plní lidé, kteří s ním kdysi bojovali proti korupci a jejichž aktivity dnešní premiér ještě jako soukromý miliardář přes různé fondy platil.

Pálí nás dobré bydlo? Klima lidé řeší, když nejsou sociální problémy. A mluvit o „zločinech privatizace“ je úplně absurdní, kroutí hlavou politolog Mrklas
Foto: CEVRO Institut
Popisek: Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D., prorektor Vysoké školy CEVRO Institut

Letos si máme připomínat 30. výročí sametové revoluce, ale zatím tento rok příliš slavnostně nevypadá. Od dubna tato země čelí vlně demonstrací a vládní nestability. Co jsme se v kontrastu k tomuto výročí tento rok zatím dozvěděli o naší společnosti? Co nám schází, co nás trápí?

S trochou nadsázky nás trápí dobré bydlo. Máme se dobře, ale máme pocit, že bychom se mohli mít ještě mnohem lépe. Jsme nedočkaví, netrpěliví, po 30 letech už přece měl přijít skoro ráj na zemi. Všichni zbohatli, ale někteří méně, než by chtěli. Proto tu taky máme tak vysoké zadlužení domácností, osobní bankroty, exekuce. A vlastně dost podobně se chová i stát a mnohé obce. Sametová revoluce sice byla hnutím proti totalitě a za svobodu a demokracii. Ale z velké části taky nebyla, protože důležitým momentem, proč se tehdy Češi a Slováci jako skoro poslední rozhoupali a svrhli komunistickou vládu, byl i nedostatek všeho, zásobovací potíže, totální krize jakékoli motivace něco dělat, rozvíjet. Všechno patřilo všem a nikomu nic, zestátnění tehdy bylo největší z celého východního bloku.

Čili listopad 1989 byl i významně materiálně podmíněný. Proto tady taky absolutně zvítězilo téma ekonomické reformy, a to nakonec i za cenu rozpadu společného státu. Zdá se, že se k tomu periodicky vracíme, protože máme pocit, že jsme mohli být dál. Nespokojenost, i když se vcelku solidně daří, to je rovina, kterou máme docela společnou s řadou jiných evropských zemí. Druhá rovina je rozklad institucí. V tom už jsme – bohužel – plně západní. Západ se vždycky odlišoval od zbytku civilizací např. tím, že v každém odvětví, politiku nevyjímaje, vznikly jisté instituce, skrze něž společnost fungovala. V politice to byly ústava, dělba moci, různé vazby v rámci režimů, politické svobody, základní občanská práva, svobodné volby, politické strany atd.

My teď pozorujeme, jak se to všechno otřásá a něco úplně mizí před očima. Třeba strany a stranický systém. Tvrdím, že už žádný nemáme, že se zhroutil. Jestli se tvoří nějaký nový, to zatím vůbec není možné říci. Ale nejsme v tom sami. Podívejte se na Francii, Británii, Nizozemsko, Itálii, tam se něco takového děje rovněž. Někde překotně, jinde dlouhodobě. A právě rozpad institucí vede k tomu, že lidé hledají něco nového. Novou jistotu, novou alternativu, k níž se přihlásí. Silné vůdce, nebo aspoň jedince, kteří tak chvíli vypadají. Boj proti korupci, který končí dominancí jedinců a uskupení, pro něž je politika čistě byznys, mají olbřímí střet zájmů. Nové politické projekty, které se tváří, že nejsou strany, jsou to profíci, jsou nezkorumpovatelní. Nové lidi do parlamentu, kteří když tam přijdou, vůbec netuší, jak takový parlament funguje. Postoje, že ideologie jsou mrtvé stejně jako dělení na pravici a levici. Nespokojí se s volbami, protože ty nepřinášejí řešení. A tak by se dalo pokračovat – i proto, že po velkých očekáváním obvykle přicházejí ještě větší zklamání.

V červnu jsme byli svědky největší demonstrace od roku 1989, aniž by bylo úplně jasné, čeho vlastně chtěla dosáhnout. Co se to vlastně v rámci Milionu chvilek vyvalilo? Masy občanů proti Babišovi a Zemanovi, umělci, značná podpora médií a intelektuálů… Co tohle hnutí vlastně znamená?

Prvořadě tyto demonstrace vnímám jako legitimní odpor vůči celému shluku tendencí, které se v české politice posledních let usadily. Něco už jsem jmenoval. Ať se to někomu líbí, nebo ne, je prostě faktem, že Andrej Babiš má kolosální střet zájmů od svého prvního okamžiku v politice. Už jeho přerod z velkopodnikatele, který z převažující části podniká v oblastech, kde stát zásadně vstupuje do hry a kde se rozdávají dotace, do mediálního magnáta byl principiálně problematický. Natož pak jeho vstup do politiky při současném zachování vlastnictví impéria, které pokračuje ve vysávání dotací, žraločím chování vůči malým firmám, a je schopno ovlivňovat legislativu ve svůj prospěch. Navíc se k tomu přidaly docela zásadní kauzy, které sahají k premiérovi, jeho okolí i jeho rodině.

A do toho přichází znovuzvolený a nyní již zcela neodpovědný prezident Zeman, který dokola opakuje, že ať se bude dít, co se bude dít, Babiš bude premiérem. A s gustem si rýpne do všeho možného, kdykoli je mu to milé. Namísto toho, aby se choval jako státník, který chce zachovat nějaký odkaz, například tím, že opravdu aspoň trochu utlumí společenský rozkol, pokračuje ve svých osobních mstách vůči komukoli, s kým se v minulosti rozešel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chtějí mě umlčet. Tři roky vězení? Okamura vytáhl hrozivá fakta a lex Ukrajina

13:00 Chtějí mě umlčet. Tři roky vězení? Okamura vytáhl hrozivá fakta a lex Ukrajina

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura chválí migrační politiku Donalda Trumpa a označuje ho za symbol „ko…