Pandemie mě ovlivnila nanejvýš pozitivně, říká autor desítek titulů, spisovatel Junek

28.03.2021 18:23 | Zprávy

ROZHOVOR Přes padesát knih a sborníků má na svém kontě český spisovatel Václav Junek, původním povoláním scenárista a režisér. Jím předkládaná nabídka je víc než pestrá. Mezi jeho knihami najdeme biografie významných herců a režisérů, ale také třeba Emila Háchy. V dalších se zabývá významnými momenty českých i světových dějin, obdobím první republiky a především druhou světovou válkou – jejími osobnostmi i událostmi, a to nejen na našem území, ale i ve zbytku Evropy. Do této pestré směsice si občas přidá i nějaký ten historický román nebo rodinnou ságu.

Pandemie mě ovlivnila nanejvýš pozitivně, říká autor desítek titulů, spisovatel Junek
Foto: nakladatelství Olympia
Popisek: Spisovatel Václav Junek

Pane Junku, když se dívám na vaši tvorbu, jde o směsici témat. Jak je vybíráte?

Dlouho jsem si nepřipadal být tím, čemu se u nás říká spisovatel, a dokonce ještě dnes se necítím být toho tolik osvědčeného obrozeneckého titulu dostatečně práv. Už moje prvotina ostatně vyšla víceméně z leknutí a také po všechny ty dlouhé časy, co přišly potom, jsem se vlastním psaním především bavil. Prostě tak, že jsem se nejprve spíš sám pro sebe rozepisoval o nejrůznějších tématech a hledal pro ně vysvětlení, můj osobní náhled. Přitom máte pravdu: jejich výběr je ohraničený patrně jen rozsahem mých příslušných historických povědomí anebo konkrétním zájmem. A když to, o čem píšu, lidi zajímá a čtou to, tak se jim mohu jen poklonit a s o to větším uspokojením podobně pokračovat.

Na přelomu roku se v nabídce Nakladatelství Olympia objevily dvě vaše nové knihy, a to Tragédie obrněnce a Pancéřový vlak. Zastavme se nejdřív u první. Co vás přimělo k sepsání knihy o křižníku Zenta, potažmo o rakousko-uherském námořnictvu?

Když jsem býval ještě hodně malý, prababička Růžena mi namísto vyprávěnek o perníkových chaloupkách mnohem raději líčila (navíc s očividně silnějším zaujetím) hrdinný osud křižníku Zenta. Ten slýchávala také ještě jako malá holka od svých prarodičů, tak trochu postižených rakouským vlastenectvím. Po letech stačilo, abych se začal zajímat, například v příslušném muzeu ve Vídni, o to, jak se to kdysi seběhlo s dotyčnou spektakulární katastrofou doopravdy. Nezůstalo zdaleka jen u toho, výsledek konečně znáte.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…