Hnutí ANO si z eurovoleb odneslo lehce přes 21 procent, jak ten výsledek hodnotíte?
Já to vždy hodnotím v nějakém kontextu – v tomto případě v kontextu nižší volební účasti a toho, že jde o takové atypické volby, které nesměřují dovnitř země, ale vně, do Evropského parlamentu. Hodnotím ho také v kontextu permanentních útoků vůči hnutí ANO a demonstrací, které se konaly i v týdnu před volbami. Těch 21 procent a uhájení vítězství, kdy druhý v pořadí měl o třetinu méně hlasů, tedy v kontextu těchto skutečností považuji výsledek za úspěch, ačkoli to číslo samotné může implikovat pokles oproti průzkumům.
Když jste zmínil demonstranty, myslíte, že ten výsledek spíše hraje do karet hnutí ANO, nebo jim?
To je o té interpretaci a já chci nechat na lidech, aby si oni sami řekli, jak ta čísla hodnotí. Jak jsem za poslední dva dny zaregistroval, tak ta interpretace výsledků pokračuje dál v takovém tom černobílém pohledu na svět, kde jsou dobří a špatní. A když ti „špatní“ uspějí ve volbách, tak se to nějakým způsobem relativizuje a snižuje, a když uspějí ti „dobří“, tak se to nafukuje.
To se netýká jen České republiky, ale můžete to vidět třeba při hodnocení výsledků Nigela Farage ve Velké Británii, Marine Le Pen ve Francii, na druhou stranu výrazný pokles dvou klasických stran v Německu. A teď nastupuje ona interpretace těchto výsledků a já nechci dělat to, co kritizuji, takže to interpretovat nebudu. Vidím 21 procent pro hnutí ANO, vidím, že jde o dvojnásobek zisku z minulých voleb, vidím kontext, neboť obhajovat výhru jakožto vládní subjekt je vždy těžší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs