Čím si vysvětlujete, že zpráva o tom, že zpravodajství Českého rozhlasu povede od ledna příštího roku Jitka Obzinová, vzbudila takový rozruch?
Hlavně proto, že Jitka Obzinová není žádný nepopsaný list. Je to v novinářských i jiných kruzích známá osoba, a to nejen tím, že vedla zpravodajství Primy, ale i za svou předchozí novinářskou kariéru, která byla – myslím – velmi zajímavá. Já osobně si jí velice vážím jako velmi kvalitní novinářky. Zažil jsem ji před dávnou dobou za svého působení v Českém rozhlase, její kariéru pořád sleduji a musím říct, že mě to rozhodnutí, jinak takového hodně usedlého a strnulého vedení Českého rozhlasu, velmi překvapilo. Ale překvapilo mě hodně mile. Velice jí fandím a věřím, že bude mít tolik energie a elánu, aby se zpravodajství Českého rozhlasu pod jejím vedením výrazně změnilo.
Když mluvíte o usedlém vedení Českého rozhlasu, nehrozí, že by se generální ředitel René Zavoral zalekl negativní odezvy na toto své rozhodnutí – především od politiků – a z tohoto záměru vycouval?
To opravdu nevím. Pravdou je, že pan ředitel na mě nepůsobí dojmem zvlášť odvážného člověka, na druhou stranu jej nepovažuji ani za osobu, která by se úplně bála nových či nevyzkoušených věcí. Tak doufám, že necouvne. A hlavně doufám, že v něm bude mít Jitka oporu, a že tudíž necouvne ani ona. Určitě jde do rozhlasu s nějakou představou, jakým způsobem tam věci měnit, což je podle mého názoru po éře Jana Pokorného a dalších velmi potřeba.
Dosavadní šéf zpravodajství Jan Pokorný je zřetelně jiného ražení než Jitka Obzinová a jeho podřízení na sociálních sítích jeho odchodu moc litují. Dá se tato změna v čele zpravodajství vysvětlit i jeho vcelku kamarádským přístupem k podřízeným, zatímco jeho nástupkyni by nemělo činit velké problémy snižovat stavy zaměstnanců a šetřit náklady, což podle vyjádření generálního ředitele Český rozhlas v nejbližší době čeká?
Můj názor na Jana Pokorného je dlouhodobý a i jsem mu ho několikrát osobně sdělil, že on zpravodajství nikdy nerozuměl. Pro mě je to spíše takový bavič. Je to zábavný člověk, je s ním pohoda, ale zpravodajství nikdy řídit neměl. Jinak si nemyslím, že důvodem této změny je jenom snižování stavu pracovníků nebo snížení rozpočtu. Ne, že by nebylo potřeba. Jednou jsem si spočítal, že když jsem v roce 1993 v rozhlase končil ve funkci šéfredaktora zpravodajství a Radiožurnálu, tak na to, co jsem tam tehdy dělal, je tam dnes osm lidí. Takže prostor pro snižování stavu tam je. Na druhou stranu si nemyslím, že to je hlavní důvod. Důvody pana ředitele Zavorala samozřejmě neznám, ale chci věřit, že jistým důvodem je určitá nespokojenost s úrovní zpravodajství a snaha jej svým způsobem objektivizovat. Tím mám na mysli, že podobně jako Česká televize je i zpravodajství v rozhlase a hlavně publicistika hodně jednonázorová. Dominuje tam liberálnědemokratický názor a ostatní jsou velmi opomíjeny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník