Senát vrátil takzvaný pandemický zákon zpátky k projednání poslancům. Senátoři vyžadují v rychle připraveném zákoně změny. Očekával jste, že se poslancům vrátí?
Mě to upřímně nepřekvapuje, protože ten pandemický zákon je něco, co se mělo připravovat během pěti měsíců, kdy vláda prodlužovala výjimečný stav a vymýšlela nesmysly typu, jestli se káva může prodávat s víčkem, nebo bez víčka. Oni to zanedbali a teď se jim to vrací, protože se jedná o složitý zákon a musí velmi dobře vyvážit rovnováhu mezi tím, kde končí občanské svobody v době pandemie a kde začínají nepříjemná omezení, která ale ve finále chrání lidi. Nepřekvapuje mě, že takhle složitý kus legislativy se vrátil a přepracovává se. Spíše mě překvapuje ten neuvěřitelný diletantismus, že ho vláda předložila až takhle pozdě.
Jinak řečeno je podle vás šitý horkou jehlou, a proto obsahuje mnoho chyb? Byli to právě Piráti, kteří dost kritizovali podobu zákona s tím, že je v podstatě okopírovaný z toho, který vláda předložila už v loňském roce, a který poslanci zamítli. Proč jste ho nakonec podpořili?
Ono je to strašně dvousečné. Situace, ve které se pohybujeme, je výjimečná. Nouzový stav slouží pro překonání krátkodobých krizí a neměl by sloužit k trvalému vládnutí. Není náhoda, že většina tradičních diktatur, jak je známe z Jižní Ameriky či Afriky, funguje dlouhodobě tak, že jsou ve výjimečném stavu a ti diktátoři se za výjimečný stav schovávají, aby mohli vládnout. Takže jde rozhodně o nestandardní řešení, mělo by fungovat krátkodobě a mělo by skončit co nejrychleji. A abychom z něj mohli odejít, potřebujeme pandemický zákon. Ale dobře udělaný pandemický zákon a o to jde.
Ano, pandemický zákon vznikl kvůli tomu, aby neustále nebyl prodlužován stav nouzový, který poslanci naposledy odmítli prodloužit. Váš stranický kolega Jakub Michálek k tomu řekl: „Ministr zdravotnictví se nestane diktátorem, jeho opatření budou muset podléhat souhlasu vlády a vláda bude povinně všechna opatření každé dva týdny přezkoumávat.“ Situace se má tak, že vláda je hnutí ANO – je tedy nutný souhlas premiéra Andreje Babiše, a tím i ministra zdravotnictví za ANO. Opravdu nebude ministerstvo tak trochu diktátorem?
Ono je a má to samozřejmě důsledky. Myslím, že posledních několik týdnů jsme řešili kauzu okolo chebských nemocnic, které byly přeplněné pacienty. Lidé umírali, protože lékaři mezi nimi museli vybírat, kdo se ještě na jednotku intenzivní péče dostane a kdo už ne. Celou dobu tady byla nabídka převézt část pacientů do Německa.
Ministr zdravotnictví tohle nedovolil, ze svojí vůle to dlouhodobě zakazoval a myslím, že kvůli tomu někteří lidé zemřeli. Tohle by skutečně mělo projít přezkoumáním tak, aby odpovědnost za podobná rozhodnutí nesla celá vláda, a aby se i všichni ostatní ministři nemohli vymlouvat, že jen plnili rozkazy a krev na jejich rukou vlastně není. Ne, myslím, že by za to měli nést odpovědnost společně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová