Poslanecká sněmovna v tomto týdnu ve Volebním výboru absolvovala první kolo volby členů Rady České televize. Mnozí poslanci to interpretovali jako boj o její nezávislost na vlivových skupinách, jako je prezident Zeman nebo premiér Babiš. Máte pocit, že je Česká televize a její nezávislost ohrožena?
Česká televize je státní televizí, o níž rozhodují poslanci ČR. Stanovují výši televizní daně, schvalují nějaké zprávy a volí vedení televize. Až to bude televize privátní – pak bude na politicích (nebe lépe – zástupcích občanů) nezávislá. V jádru by měl ředitele televize vybírat ministr kultury a všechny rady a podobné tanečky bychom si mohli odpustit.
Nebo by mohla být všelidová volba ředitele televize jako u prezidenta. Asi by vyhrál pan Soukup a místo Moravce by moderoval diskusní pořad Kalousek.
Je podle vás optimální současný model veřejnoprávní televize, financované povinně koncesionáři?
K diskusi je jen jedna věc – jaké pořady a za jakou cenu chceme, aby vyráběla státní instituce. Pro národní menšiny? Vážnou hudbu? Pro hluchoněmé občany? Opravdu kulturní – krásná literatura atd. Tedy něco, co se nemůže z reklamy uživit, ale přesto jako zákonodárci chceme, aby bylo vysíláno, a zaplatíme to z daní.
Například není žádný důvod pro státní (nebo jak oni říkají „veřejnoprávní“) publicistiku a Moravcovy debaty – identické pořady vysílají zadarmo dvě nebo víc soukromých televizí.
Kromě žhavých politických aktualit jsme si v tomto týdnu připomínali i jedno historické výročí- obsazení naší země německými vojsky v roce 1939. Letos se předsedkyně TOP 09 a lídryně pražské kandidátky koalice SPOLU Markéta Pekarová Adamová pokoušela lidi přesvědčit, že nás neobsadili Němci, ale nacisté, a že to, co u nás nastolili, byl jakýsi „autonomní protektorát“. Co říci na tento výklad historie?
Tak pražská lídryně této evropské koalice se tradičně vyjádřila, jak to říci slušně, nepříliš chytře a popletla si cizí slovo – „autonomní“ a jeho výklad. Tak se na to snadno útočí. Nicméně daleko promyšlenější pokusy o relativizaci historie, o překrucování dějin sledujeme mnoho let, mají vliv na mladou generaci a nikdo moc nemluví o teroru v pohraničí v roce 1938, o statisících vyhnaných Čechů z pohraničí. Dokonce stranický kolega paní Pekarové úspěšně zlikvidoval pomník osvoboditele Osvětimi a Prahy Koněva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo